Dom, w którym urodził się bohaterski obrońca stolicy ks. Ignacy Skorupka - zagrożony wyburzeniem. Trzeba działać!

Scena z filmu "Bitwa warszawska 1920"
Scena z filmu "Bitwa warszawska 1920"

Piotr Semka zwraca uwagę na niepokojącą informację podaną kilka dni temu przez stołeczną "Gazetę Wyborczą". Chodzi o plany wyburzeń budynków w centrum Warszawy - pod nowe inwestycje, przede wszystkim wieżowce. 

Skanska [forma deweloperska] bacznie przygląda się też kolejnej kamienicy komunalnej obok - przy Ciepłej 3. - Jej opróżnianie jest w toku z powodu złego stanu technicznego - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu na Woli. - Nie zapadły decyzje, co zrobić z tymi budynkami. Ich remont byłby bardzo kosztowny.

Kamienicy przy Ciepłej 3 przed zburzeniem bronią społecznicy z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK. Nie ze względu na wartościową architekturę - uważają, że budynek należy chronić, bo urodził się w nim ks. Ignacy Skorupka, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej w 1920 r.

Tytuł tego akapitu nadany przez "GW" brzmi obraźliwie: "Obrońcy rudery". Zdaniem Piotra Semki - potrzebna jest w tej sprawie mobilizacja:

Nie ma czasu do stracenia. Ton notatki z "GW" każe podejrzewać, że do wydania decyzji o rozbiórce może dojść bardzo szybko. Wszystkich ludzi dobrej woli wzywam do energicznego działania na rzecz ocalenia kamienicy przy Ciepłej 3!

Zdaniem publicysty - ton w jakim „Gazeta”  pisze o sprawie każe podejrzewać pogodzenie się z rozbiórką domu księdza Skorupki. Co więcej, także wypowiedź przedstawicielki urzędu dzielnicy Wola sugeruje brak zainteresowania sprawą.

W tej sytuacji należy bić na alarm. W centrum warszawy gdzie autentyczne domy z końca XIX wieku są rzadkości – dom, w którym 31 lipca 1893 roku urodził się bohater wojny 1920 roku powinien być zachowany, nawet jeśli ma być otoczony lasem wysokościowców. Miasto Warszawa powinno umieścić w nim  muzeum ku czci swego bohaterskiego obrońcy.

Pozostaje mieć nadzieję, że głos zabierze także warszawski Kościół, słusznie dumny z bohaterskiej postawy ks. Skorupki.

Cały felieton Piotra Semki poświęcony tej sprawie na portalu Stefczyk.info.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych