Ile życia po 67? Prof. Andrzej Nowak specjalnie dla wPolityce.pl o pytaniu, którego nikt dotąd nie zadał premierowi

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Pan Premier robi srogie miny. Jest odważnym reformatorem. Poświęca notowania swoje i swojego znakomitego rządu, by przeprowadzić konieczną dla dobra przyszłych pokoleń reformę: podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Ekonomiści wtórują: tak, mądra decyzja, nareszcie. Dziennikarze argumentują, by przekonać ciemny lud: przecież tak jest, albo ma być w innych, najbardziej rozwiniętych krajach Europy!

Mus to mus. Europa – albo kopa. Nikt jakoś nie zadaje prostego pytania: a ile lat życia zostanie przeciętnemu Polakowi po osiągnięciu zasłużonego wieku emerytalnego? Z danych GUS wynika, że średnia życia Polaka wynosi obecnie 71,3 roku, Polki natomiast – 79,8. Odpowiedź na zadane pytanie okazuje się prosta: statystyczny Polak ma prawo oczekiwać 4 lat (i trzech miesięcy) korzystania z wypracowanej przez całe życie emerytury; Polka – 12,8 roku.

A jak to wygląda w Europie, na której musimy się wzorować? Weźmy na przykład Włochy: tam średnia życia mężczyzny wynosi 79,3 roku; kobiety – 84,6. Włoch sobie pożyje na emeryturze (przeciętnie 1700 euro) 12,3 roku, Włoszka – 17,6. We wszystkich niemal innych krajach Unii Europejskiej, na których wzór powołuje się nasz reformator i jego propagandowe tuby, jest podobnie – średnia życia jest o kilka do kilkunastu lat dłuższa niż w Polsce.

Czy ten element powinien być brany przy ustalaniu obowiązującego wieku emerytalnego? To, że statystycznie niemal na pewno będziemy korzystać znacznie krócej z emerytur od naszych przyjaciół z UE – jest sprawiedliwe, uzasadnione, konieczne?

Dlaczego nie stawia się tego prostego przecież pytania na pierwszym miejscu w dyskusji nad „wielką reformą” premiera Tuska? Zapytała mnie o to moja, studiująca italianistykę, córka, kiedy natrafiła na dane o tak drastycznie różnych prognozach długości życia we Włoszech i w Polsce. Zapytała – i nie mogła wyjść ze zdumienia, że redaktorzy TVP, TVN i innych Onetów nie zwracają uwagi na ten szczegół.

Pan Premier ogłosił czas konsultacji – dorzucam więc to małe pytanie do ogólnonarodowej debaty. Spodziewam się, że usłyszeć mogę, iż dzięki fenomenalnej opiece zdrowotnej, zapewnionej nam przez Panią Marszałek Kopacz i Jej Przystojnego Następcę, nasza długość życia już wkrótce dogoni i przegoni nie tylko Włochów, ale najstarszych Japończyków i Gruzinów. Na pewno tak będzie. Ale jeszcze nie jest – i dlatego pozwalam sobie mimo wszystko przekazać pytanie mojej córki.

Andrzej Nowak, red. naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, prof. historii (słaby z matematyki, ale posiadający zdolność liczenia do 100).

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.