wPolityce.pl, Stefczyk.info: 16 lutego 1922 roku Śląsk wrócił do Polski. W Katowicach odbyło się symboliczne przekazanie kluczy do miasta Polsce. Mieszkańcy terenów walczyli w Powstaniu, by jak najwięcej Górnego Śląska przypadło naszemu krajowi. O czym to świadczy?
Prof. Jan Żaryn: Polacy, mieszkańcy Śląska, od lat udowadniali swoje przywiązanie do polskości. Robili to w bardzo trudnych dla siebie czasach, szczególnie w XIX wieku oraz w czasie wzmożonej walki podczas trzech Powstań Śląskich. Ich walka i przywiązanie do polskości wynikały z głębokiego patriotyzmu. To było świadectwo bardzo silnej więzi tych ludzi z Polską. Tym, co ich wiązało z ojczyzną, w wielkiej mierze był katolicyzm, silne przywiązanie do wiary przodków, Matki Boskiej, ziemi, która w ich pojęciu była ziemią piastowską, przesiąkniętą tradycją narodowo-katolicką.
Komu to przywiązanie Ślązacy zawdzięczali?
To zasługa działaczy pokolenia niepokornych, z Wojciechem Korfantym na czele. Ono potrafiło wydobyć ze śląskiej duszy pokłady autentycznej świadomości, historii, tradycji. Dzięki wielkiej pracy udało się je odpowiednio ułożyć w świadomości Ślązaków. To dało o sobie znać w postaci wybuchu trzech Powstań Śląskich.
One były antyniemieckie, czy były formą szerszego sprzeciwu?
One były skierowane przeciwko Niemcom, ale nie tylko. To był również sprzeciw wobec cynicznej gry mocarstw, które chciały rzekomo ułożyć sprawiedliwy pokój na świecie. Miało się to jednak odbyć kosztem mieszkańców Śląska. Ten sprzeciw to ogromne zwycięstwo Polaków żyjących na tym terenie. Zwycięstwo, które skutkowało przyłączeniem znacznej części Górnego Śląska do Polski.
Jak z perspektywy historycznej patrzy Pan na działalność takich organizacji jak Ruch Autonomii Śląska, który wznieca separatystyczne tendencje oraz próbuje przeciwstawiać Śląsk Polsce?
Kontekst historyczny w tej sprawie jest bardzo ważny. Istnienie autonomii Śląska Górnego w czasie II Rzeczypospolitej nie było bowiem wynikiem separatyzmów śląskich, tylko właśnie wynikiem wielkiego zrywu ku polskości, ku państwu polskiemu. Granice sukcesu tego zrywu wyznaczała nie tylko polska społeczność, ale również środowisko międzynarodowe. Stąd ta autonomia. Ona nie była wynikiem niechęci Śląska do Polski, ale olbrzymiej miłości do ojczyzny. Ojczyzny, za którą powstańcy przelewali krew.
Dziś RAŚ inaczej przedstawia tę historię
Używanie tych samych słów do zupełnie innych celów jest potwornie cyniczną grą, która ma spowodować wyjałowienie współczesnego pokolenia Polaków mieszkających na Śląsku z tego dziedzictwa. To dlatego działalność RAŚ powoduje taki bunt osób o konserwatywnych poglądach. To sprzeciw wobec manipulowania historią. RAŚ udaje, że jest strażnikiem dziedzictwa Śląska, a de facto jest cynicznym manipulatorem. Należy więc pytać, jaki jest prawdziwy cel tego Ruchu. Czy jego działanie ma na celu podtrzymywanie polskości i rzeczywistej tradycji w lokalnej społeczności, czy jest to służba wykonywana wobec wypłukiwania woli ochrony dziedzictwa Korfantego, a co za tym idzie woli pozostawania tego ważnego terenu w granicach Polski?
Dziękujemy za rozmowę
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/127155-wywiad-wpolitycepl-i-stefczykinfo-prof-zaryn-o-90-rocznicy-odzyskania-slaska-powstania-swiadectwem-silnej-wiezi-z-polska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.