Nagrody Czarneckiego za rok 2011

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Po raz kolejny przyznaję Nagrody Czarneckiego. To nagrody symboliczne. Nie idą za tym czeki, czy stypendia. Po prostu chcę uhonorować osoby, które według mnie na to zasługują. Osoby że świata polityki, kultury, sportu, czyli szeroko rozumianego życia publicznego. Ale nie tylko osoby, także inicjatywy. Przestrzegam zasady, że nagrodzonymi nie mogą być ludzie, którzy wyróżnieni zostali w poprzednim roku.

Przypomnę laureatów Nagród Czarneckiego A.D. 2010: profesor Zdzisław Krasnodębski, pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, Marek Krajewski (autor kryminałów), reżyser Jerzy Zalewski, rysownik Andrzej Krauze, publicysta Jan Pospieszalski, bokser Tomasz Adamek, dziennikarki Majka Dłużewska i Joanna Lichocka (jedyny nagrodzony duet), blogerka Kataryna, profesor Jadwiga Staniszkis, pisarz Marek Nowakowski, pisarz Marcin Wolski.

A oto tegoroczni laureaci Nagród Czarneckiego 2011:

Michał Lorenc - jeden z najlepszych w Polsce autorów muzyki filmowej, a jednocześnie człowiek dający publicznie świadectwo Prawdzie. Autor muzyki do filmu "Przebudzenie".

Katarzyna Łaniewska - jedna z najwybitniejszych polskich aktorek filmowych i teatralnych. Zawsze wyczulona na sprawy patriotyczne i społeczne, w stanie wojennym współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką. Bardzo popularna rola w serialu "Plebania". Nagroda za dokonania artystyczne i za to, że- wbrew większości swojego środowiska- nie wahała się stanąć po stronie tych, którzy pragną Polski wolnej i solidarnej.

Stanisław Kogut- polityk, senator Prawa i Sprawiedliwości. Nagroda za prowadzoną od wielu lat olbrzymią pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

Pjus- polski raper (właściwie Karol Nowakowski). Jeden z najciekawszych muzyków współczesnego polskiego rapu. W wyniku choroby muzyk stracił słuch, a mimo to nie poddał się i po skomplikowanych operacjach odzyskał 80% słuchu. Dalej komponuje i nagrywa. Nie należy go szufladkować, ale z tekstów jego piosenek wyraźnie przebijają wartości konserwatywne i tradycyjne. No i uzasadniony sceptycyzm do Unii Europejskiej…

Foxx- bloger. Jeden z najciekawszych blogerów politycznych w naszym kraju. Prowadzi bloga od 2006 roku pisząc nie tylko o polityce, ale też o historii, mediach, prawach społecznych. Reprezentant wielkiej armii polskich blogerów, którzy codziennie współtworzą wolną Rzeczpospolitą- przynajmniej w Internecie.

Agnieszka Radwańska- jedna z najlepszych tenisistek świata, rodem z Krakowa. Ostatnio ograła numer 1 w kobiecym tenisie, Dunkę o swojskim nazwisku … Karolina Woźniacka. Na stronie internetowej sióstr Radwańskich, poza informacjami o sporcie są też inne, na przykład o tragedii smoleńskiej.

Wojciech Wencel- poeta, publicysta, obywatel. Autor wybitnej poezji o tematyce patriotycznej. Propagator idei, aby tworzyć własny, niepodległościowy obieg medialny i kulturalny- poza mediami mainstreamowymi. Dostał już w ostatnich miesiącach nagrodę imienia Józefa Mackiewicza, ale to przecież nie może być powód dyskryminacji i nieprzyznania Nagrody Czarneckiego…

Justyna Kowalczyk- najlepsza biegaczka narciarska na świecie. Twarda góralka, która mówi prosto z mostu, co myśli, choćby o rywalkach że Skandynawii, które biegają na dopingu (prawie wszystkie Norweżki zażywają leki… na astmę, bo zwiększają one wydolność organizmu). Nie tylko biega, ale obroniła pracę magisterską, a teraz zabrała się za doktorat. Nagroda za biało- czerwoną na najwyższym maszcie- i to wiele razy.

Profesor Andrzej Nowak- wybitny historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydawca dwumiesięcznika ARCANA. Świetny znawca historii Rosji i Europy Wschodniej. Współautor apeli do władz III RP, aby "mafia historyków" (prezydent, premier, ówczesny marszałek Sejmu i obecny marszałek Senatu to absolwenci historii) nie wyrzucali historii z polskiej szkoły średniej. Nagroda za książkę "Imperiological Studies: A Polish Perspective", którą wydał w ubiegłym roku.

Marsze 11 listopada i 13 grudnia - za godne uczczenie historii ojczystej i przekonanie ludzi, że patrioci czasem powinni wyjść na ulice…

Jerzy Zelnik- wybitny polski aktor, niegdyś odtwórca roli Faraona Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza. Od lat związany z obozem solidarnościowo- niepodległościowym.

Janusz Kapusta- wybitny polski rysownik i grafik. Laureat 40 zagranicznych i krajowych nagród artystycznych. Jego prace w ostatnich 30 latach ukazywały się między innymi w New York Times, Wall Street Journal, Washington Post. Członek Stowarzyszenia Twórców dla Rzeczpospolitej, grupującego artystów o orientacji niepodległościowej.

Antoni Krauze- reżyser filmowy. Nagroda za film Czarny Czwartek- o wydarzeniach Grudnia 1970 roku w Gdyni. Europejski debiut filmu odbył się w ubiegłym roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Michał Skarżyński i Andrzej Dziubek ("De Press")- nagroda dla duetu. Pierwszy za aranżację muzyczną, a drugi za wykonanie "Pieśni Konfederatów Barskich" w filmie Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej "Pogarda".

Rafał Ziemkiewicz- za książkę "Wkurzam Salon" czyli za biograficzny wywiad−rzekę, który z pisarzem i publicystą "Gazety Polskiej", przeprowadził Rafał Geremek.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych