Liderzy grup młodzieżowych z całej Polski przeciwko decyzji KRRiT. "Nie dano koncesji żadnej katolickiej telewizji!"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Liderzy grup młodzieżowych z całej Polski są zaniepokojeni decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nieprzyznania żadnej katolickiej stacji telewizyjnej koncesji na platformie cyfrowej. Stanowisko zostało wypracowane podczas Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które zakończyło się dzisiaj w Ośrodku Charytatywno-Edukacyjnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów Radomskich. List został wysłany do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka.
Poniżej prezentujemy w całości stanowisko młodzieży:

Jako liderzy grup młodzieżowych z całej Polski, jesteśmy głęboko zaniepokojeni decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącą nieprzyznania żadnej katolickiej stacji telewizyjnej koncesji na platformie cyfrowej. Duża grupa spośród nas - 16 tysięcy osób - uczestniczyło w XXVI Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie, w sierpniu 2011 roku. Nasi rodzice, przyjaciele, duszpasterze, którzy zostali w Polsce czekali na transmisje w Telewizji Publicznej, niestety takowych zabrakło. Jedyną telewizją, która umożliwiła śledzenie wydarzeń w Madrycie była TV Trwam.

Działania Telewizji Publicznej sprawiły, iż jako ludzie wierzący poczuliśmy się wykluczeni i dyskryminowani. Było to przykre doświadczenie, którego chcielibyśmy uniknąć w przyszłości. Informacja o braku miejsca dla TV Trwam na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej rodzi w nas uzasadnioną obawę, że zostaniemy pozbawieni możliwości śledzenia relacji z bardzo ważnych wydarzeń z życia Kościoła.

Niewiarygodnie brzmią zapewnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która deklaruje zapewnienie pluralizmu medialnego przy jednoczesnym ignorowaniu potrzeb młodych katolików. Analiza dostępnych informacji o kondycji finansowej podmiotów ubiegających się o miejsca na platformie cyfrowej, pokazuje niezasadność decyzji KRRiT. Ostatnie działania mediów publicznych i strategię koncesyjną KRRiT odbieramy jako przejaw zamknięcia na potrzeby młodych ludzi i poszerzenie skali społecznego wykluczenia ludzi wierzących. Ufamy, że głos młodych polskich katolików nie zostanie zignorowany, a działania mediów publicznych będą szanować potrzeby wszystkich grup społecznych.

Podpisali się uczestnicy Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

kruk, KAI

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych