Wąsik: "Platforma to obciach". "Wszystkie likwidacje, przenosiny i łączenia mają przynieść oszczędności rzędu (uwaga!) 6 mln złotych"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP

Za: warszawskipis.pl

2 lutego 2012r. przejdzie do historii jako czarny dzień dla wielu warszawskich szkół. Tego dnia odbyła się XXXI sesja Rady Warszawy, której najważniejszymi punktami porządku obrad były uchwały likwidujące kilkanaście warszawskich placówek oświatowych szkół i jednego przedszkola. To początek procesu, który zapoczątkowała  rządząca w Stolicy  Platforma Obywatelska. Jak stwierdził reprezentujący Hannę Gronkiewicz-Waltz wiceprezydent Włodzimierz Paszyński w planach  jest likwidacja jeszcze ok. 40  placówek oświatowych!Włodzimierz Paszyński uzasadniał konieczność likwidacji warszawskich szkół przede wszystkim zmianami demograficznymi. To zaskakujące tłumaczenie, gdyż w opublikowanym w październiku 2011 r. dokumencie podpisanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz „Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w m.st. Warszawie w roku szkolnym 2010-2011” można przeczytać min:

Opieka przedszkolna

[…]Liczba dzieci w tej grupie wiekowej przez najbliższe 5 lat będzie nadal wzrastała, początkowo o ponad 4 tysięcy dzieci rocznie, aby z czasem ustabilizować się.[…]

Zapełniają się szkoły podstawowe

Liczniejsze roczniki zaczynają docierać do klas pierwszych szkół podstawowych. Równocześnie najbliższych latach w szkołach podstawowych uczyło się będzie siedem roczników, gdyż do oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz do klas pierwszych trafiają sześciolatki, a szkoły kończą roczniki, które rozpoczęły naukę w wieku siedmiu lat[…]
Wkrótce zapełnią się gimnazja

Okres przejściowego spadku liczby uczniów przeżywają gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W gimnazjach jest to zjawisko krótkotrwałe, ponieważ za 5 lat, gdy reforma oświaty dojdzie do tego szczebla, do gimnazjów przez trzy lata będą musiały uczęszczać cztery roczniki, a później trafią do nich coraz liczniejsze roczniki dzisiejszych przedszkolaków.[…]

Po dyskusji przeprowadzonej na sesji stało się jasne, że jedynym powodem likwidacji szkół jest konieczność przeprowadzenia oszczędności w budżecie miasta. Wszystkie likwidacje, przenosiny i łączenia placówek przeprowadzone 2.lutego mają przynieść oszczędności rzędu (uwaga!) 6 milionów złotych. Czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje w budżecie Warszawy zatrudnienie 50 urzędników. Platforma Obywatelska nie przystała na propozycję zgłoszoną przez radnego PIS Jarosława Krajewskiego mówiącą o rezygnacji dalszego zatrudniania w sektorze administracji i wycofania się zamiarów likwidacji szkół.

Warto dodać, że budżet promocji miasta wynosi 70 milionów złotych, a na organizacje strefy kibica podczas zbliżającego się Euro 2012 miasto chce wydać aż 28,6 milion ów. zł.

Radni Platformy Obywatelskiej nie chcieli przystać na żadne propozycje składane na sesji, generalnie nie byli zainteresowani dyskusją. Wypowiedzi przedstawicieli mieszkańców, nauczycieli czy uczniów były ignorowane. Radni Platformy w tym czasie rozmawiali, przeglądali Internet bądź czytali gazety. Wzbudzało to początkowo niedowierzania, potem zdziwienie aż w końcu gniew zgromadzonych na sali Warszawiaków – głównie rodziców  uczniów likwidowanych szkół.

Młodzież z „Porozumienia Oświatowego” zaczął skandować w kierunku ław zajmowanych przez PO: „Ostatnia kadencja”. Rodzice ze zdumieniem obserwowali to co robiła Platforma. W swoich wystąpieniach podkreślali, że decyzje likwidacyjne nie byłe poprzedzone konsultacjami społecznymi, a o likwidacji szkół do których chodzą ich dzieci dowiadywali się najczęściej z prasy.

„Przymiotnik „obywatelska” w nazwie PO to nadużycie. Myślałem, że PIS to obciach i oszołomstwo. A jest zupełnie odwrotnie. Prawdziwym obciachem jest PO” –powiedział rodzic na sesji patrząc w stronę radnej Platformy Obywatelskiej układającej akurat pasjansa na służbowym laptopie.

Jak podały media, ostatni „barometr warszawski” (badanie opinii publicznej zamawiane przez ratusz) zanotował 13 % spadek poparcia dla działań Hanny Gronkiewicz-Waltz jako Prezydent Warszawy.

Maciej Wąsik

Przewodniczący Klubu radnych PIS w Radzie Warszawy

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych