Na Mazowszu w ub. r. ponad 100 tys. honorowych dawców oddało blisko 68 tys. l. krwi. W sobotę w Warszawie odbyło się spotkanie z krwiodawcami i działaczami Polskiego Czerwonego Krzyża podczas, którego wręczono odznaczenia.
To jest najwięcej w Polsce. Tendencja jest wzrostowa. Krew oddaje coraz więcej młodych ludzi, co jest bardzo pocieszające
- powiedział prezes Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK Jerzy Czubak.
Zgodnie z zasadami, jednorazowo można pobrać 450 ml krwi co dwa miesiące od mężczyzn i co trzy miesiące od kobiet. Warunkiem jest dobry stan zdrowia i wiek od 18 do 65 lat. Dawca badany jest przez lekarza, a jego krew testowana na obecność wirusów HIV oraz wirusów żółtaczki typów B i C - HBS, HCV.
Lekarze przypominają, że pobranie krwi uniemożliwia nawet katar, większość przyjmowanych leków, a także każda ilość wypitego alkoholu. Każdy, kto chciałby oddać krew, powinien w ciągu poprzedzającej doby wypić ok. 2 litrów płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie papierosów. Wymagany jest także dowód tożsamości ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL.
Samo pobranie krwi trwa 5-8 minut. Jednak z powodu formalności i badania kwalifikacyjnego należy zarezerwować sobie około godziny. Warto wiedzieć, że osobie oddającej krew przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi.
Oddanie krwi poprzedzone jest badaniem lekarskim. Nie można oddawać krwi m.in. w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. usunięcie zęba), przez sześć miesięcy po operacjach i zabiegach (z naruszeniem skóry lub błon śluzowych, jak akupunktura, tatuaże, kolczyki. Panie muszą odczekać 3 dni od zakończenia miesiączki oraz sześć miesięcy od porodu.
Odczekać muszą również osoby, które wróciły w ostatnim czasie z krajów, w których występują choroby tropikalne, malaria i wysoka zachorowalność na AIDS. W wakacje trzeba pamiętać, że nie można oddawać krwi bezpośrednio po powrocie z Grecji, Włoch, czy USA (po 28 dniach), z Francji i Chorwacji (po 6 miesiącach) czy Hiszpanii (po 12 miesiącach).
W województwie działają 133 kluby dawców krwi PCK.
Dawcy krwi to najczęściej mężczyźni (dwa razy częściej niż kobiety), w wieku 18-30 lat. Zaledwie 15 proc. Polaków posiada grupę Rh- i to na tę grupę jest największe zapotrzebowanie.
Najtrudniejsza sytuacja jest w okresie wakacyjnym, gdy wielu dawców wyjeżdża i ilość oddawanej krwi jest znacznie mniejsza. Najwięcej krwi wymagają operacje naczyniowe i onkologiczne. Krew jest potrzebna nie tylko do operacji, ale także w nagłych przypadkach utraty krwi np. w przypadkach urazów odniesionych w wypadkach komunikacyjnych.
W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.
Światowy Dzień Honorowych Dawców Krwi obchodzony jest 14 czerwca. To rocznica urodzin Karla Landsteinera, zdobywcy nagrody Nobla w 1930 r. w dziedzinie medycyny. Na podstawie wyników jego badań wyróżniono trzy grupy krwi A, B, C (później grupę C przemianowano na 0, a czwartą grupę – AB - odkryto później). To odkrycie zapoczątkowało tworzenie podstaw współczesnej transfuzjologii.
PAP, mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/126515-na-mazowszu-100-tys-honorowych-dawcow-oddalo-w-2011-r-68-tys-litrow-krwi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.