Odpowiedź ministra nauki na moje zapytanie w sprawie przekazania Agorze S.A. praw do korzystania z domen polska.pl i poland.pl potwierdza najbardziej pesymistyczne oceny rządu Tuska. (http://orka2.sejm.gov.pl/IZ7.nsf/ZAPop/00151?OpenDocument). Ministerstwo otwarcie przyznało, że do prywatyzacji domen doszło z powodu niekompetencji NASK- u. Jego pracownicy nie radzili sobie z tym zadaniem "niesatysfakcjonujące prowadzenie" i było ono dla NASK - u zbyt kosztowne. Jednocześnie minister podkreśla, że NASK jako instytucja niezależna nie może podlegać rzeczywistej kontroli ze strony rządu.
W tej sytuacji przedstawiam wraz z panem posłem Jarosławem Sellin projekt ustawy, który wprowadza szczególną ochronę domen narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa jest nowelizacją ustawy o godle, barwach, hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. To właściwe miejsce na regulację prawną chroniącą domeny o szczególnym znaczeniu. Domenami narodowymi są:
- Domeny składające się z nazwy własnej „Rzeczpospolita Polska” i rozszerzenia .pl oraz domeny składające się z odpowiedników nazwy własnej „Rzeczpospolita Polska” w językach urzędowych państw, z którymi Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne i rozszerzenia .pl
- Domeny składające się z nazwy własnej „Polska” i rozszerzenia .pl oraz domeny składające się z odpowiedników nazwy własnej „Polska” w tłumaczeniu w językach urzędowych państw, z którymi Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne i rozszerzenia .pl
Proponujemy, żeby rejestracji domen dokonywał Prezydent RP. Bez względu na to kto dziś sprawuje tę funkcję, misja Prezydenta polegać powinna na dbaniu o dobro państwa jako całości. Przyjmujemy, że domen tych nie będzie można przekazywać instytucjom prywatnym. Za zarządzanie nimi odpowiadać będzie albo kancelaria Prezydenta albo wskazany przez prezydenta organ administracji rządowej. W większości państw europejskich za zarządzanie domenami o charakterze państwowym odpowiadają instytucje rządowe, bardzo często sekretariaty generalne rządu.
W sytuacji kompromitującej postawy rządu musimy zastosować rozwiązania ustawowe w celu ochrony domen narodowych.
Poniżej:
Założenia ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
SZCZEGÓLNA OCHRONA DOMEN NARODOWYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Domenami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są następujące domeny internetowe:
- Domena składająca się z nazwy własnej „Rzeczpospolita Polska” i rozszerzenia .pl oraz domeny składające się z odpowiedników nazwy własnej „Rzeczpospolita Polska” w językach urzędowych państw, z którymi Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne i rozszerzenia .pl.
- Domena składająca się z nazwy własnej „Polska” i rozszerzenia .pl oraz domeny składające się z odpowiedników nazwy własnej „Polska” w tłumaczeniu w językach urzędowych państw, z którymi Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne i rozszerzenia .pl.
Rejestracji domen narodowych Rzeczypospolitej Polskiej może dokonać tylko Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na swoją rzecz.
Domeny narodowe zarejestrowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na jego rzecz mogą być wykorzystywane wyłącznie przez Prezydenta lub przez wskazane przez niego organy administracji publicznej. Domen tych nie można udostępniać innym podmiotom.
Biorąc pod uwagę konieczność zabezpieczenia domen narodowych oraz różne warianty pisowni i transkrypcji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej określi w drodze rozporządzenia wykaz nazw własnych „Rzeczpospolita Polska” oraz „Polska” w językach urzędowych państw, z którymi Rzeczpospolita Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, które jako nazwa domeny w rozszerzeniu .pl stanowić będą domeny narodowe Rzeczypospolitej Polskiej.
Rejestracja domen narodowych Rzeczypospolitej Polskiej dokonana przed wejściem w życie niniejszej ustawy wygasa z upływem okresu rejestracji, nie później jednak niż po 6 miesiącach od wejścia w życie niniejszej ustawy.
W przypadku wygaśnięcia rejestracji domeny narodowej przed upływem okresu rejestracji na mocy przepisów niniejszej ustawy, opłata rejestracyjna za niewykorzystany okres podlega zwrotowi przez podmiot rejestracji domeny.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/126044-domeny-narodowe-rzeczypospolitej-polskiej-pod-szczegolna-ochrona