Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota nie chce przesądzać, kto w sprawie wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej jest bardziej wiarygodny – raport MAK-u, czy komisji Jerzego Millera. Jego zdaniem to, czy generał Błasik był w kokpicie, czy nie, nie zmienia faktu, że samolot nie powinien lądować w Smoleńsku.
Rozenek zwraca uwagę, że obecność generała Błasika dowodziłaby wprost nacisków. Jednak – jak podkreśla – to, że generał nie był tam obecny, nie dowodzi, że tych nacisków nie było.
"Politycy komentują ustalenia ekspertów w sprawie Smoleńska", Dziennik.com, 15 stycznia 2012 r.
Poseł Rozenek z Ruchu Palikota (...) stawia pytanie dlaczego w kwestii rozpoznania głosów ufać mamy ekspertom z Krakowa, a nie ekspertom MAK. Poza tym, zdaniem Rozenka, nawet brak obecności gen. Błasika nie podważa tezy o naciskach na pilotów, jeśli zaś nacisków nie było to oznacza, że wina pilotów jest po prostu większa. Takie przesądzanie, że wydarzyła się rzecz niezwykła i całe śledztwo należy od początku prowadzić bo jeden zakład fonoskopii odczytał trochę inaczej zapisy z czarnych skrzynek jest za daleko idące. Chociaż zgadzam się, że są to dziwne rozbieżności, należy je wyjaśnić.
Bloger foros, Salon24.pl, 15 stycznia 2012 roku
Klub Wałdajski -Międzynarodowy klub dyskusyjny „Wałdaj” – coroczne spotkanie znanych ekspertów, specjalizujących się w studiach nad polityką wewnętrzną i zagraniczną Rosji.
Klub powstał we wrześniu 2004 z inicjatywy agencji „RIA Nowosti”, Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej Rosji, gazety „The Moscow Times” oraz periodyków „Rosja w polityce globalnej” i „Russia Profile”.
Pierwsza sesja klubu odbyła się we wrześniu 2004 w Wielkim Nowogrodzie w 140 km od jeziora Wałdaj. Tematem spotkania była „Rosja na krawędzi wieków – nadzieje i realia”. Uczestnicy spotkali się z Władimirem Putinem.
Druga sesja klubu 2005 odbyła się na pokładzie komfortowego statku „Aleksander Radiszczew” po Kanale imienia Moskwy na trasie z Moskwy do Tweru i z powrotem. Hasłem było „Rosja – kalejdoskop polityczny”.
Trzecia sesja klubu 2006 odbyła się w Moskwie i Chanty-Mansyjsku (stolicy największego w Rosji zagłębia naftowego na Syberii Zachodniej). Tematem była „Globalna energetyka XXI wieku – rola i miejsce Rosji”.
Czwarta sesja klubu 2007 odbyła się w stolicy Tatarstanu Kazaniu z udziałem ok. stu politologów, dziennikarzy i działaczy politycznych z 12 krajów. Uczestniczył I wicepremier Siergiej Iwanow oraz patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II. Uczestnicy sesji udali się do Soczi na spotkanie z Władimirem Putinem.
Piąta sesja klubu 2008 odbyła się w Rostowie nad Donem. Tematem sesji była „Rola Rosji w światowej rewolucji geopolitycznej początku XXI wieku”. Także w tym przypadku uczestnicy spotkali się z prezydentem Miedwiediewem, premierem Putinem i innymi osobistościami.
Szósta sesja klubu 2009 odbyła się na Dalekim Wschodzie w Jakucku. Temat sesji: "Rosja i Zachód – przeszłość i przyszłość". Z Polski zaproszono Leszka Millera.
Siódma sesja klubu 2010 odbyła się w Sankt Petersburgu. Uczestnicy spotkali się też z Władimirem Putinem w jego letniej czarnomorskiej rezydencji w Soczi. Tematem była „Rosja – historia i przyszły rozwój”. Ze strony Polski uczestniczyli Adam Michnik, Leszek Miller oraz Andrzej Rozenek .
Komu ufać - ekspertom polskim czy radzieckim? Po wizycie w Rosji radykalnie wzrasta skłonność ufania ekspertom MAK. Zwłaszcza, gdy zaprasza sam Władimir Putin.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/125450-komu-ufac-ekspertom-polskim-czy-radzieckim-po-wizycie-w-rosji-radykalnie-wzrasta-sklonnosc-do-ufania-ekspertom-mak
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.