Nasze KALENDARIUM. Rok 1397. "Wydarzenie to wskazuje, że wcale nie pozostawaliśmy w tyle za resztą Europy i świata"

Kraków, Stary Ratusz. Fot. wPolityce.pl
Kraków, Stary Ratusz. Fot. wPolityce.pl

11 stycznia 1397 (615 lat temu) – Papież Bonifacy IX (1389 – 1404) wydał bullę o utworzeniu wydziału teologicznego przy Akademii Krakowskiej.

Wydarzenie to wskazuje, że wcale nie pozostawaliśmy w tyle za resztą Europy i świata. Znacznie starsza, słynna uczelnia w Bolonii czekała na wydział teologii prawie trzy wieki i doczekała się go dopiero w roku 1364, czyli dokładnie wtedy, gdy król Kazimierz Wielki założył naszą Akademię. Krakowska uczelnia była 28-ą w kolejności chronologicznej szkołą wyższą na świecie (wliczając tak egzotyczne placówki, jak Uniwersytet al-Uniwersytet Al-Karawijjin w marokańskim Fezie czy Salerniańską Szkołę Medyczną), a 22-ą erygowaną po roku 1000.

Co więcej, wyprzedziliśmy regiony Europy, które we współczesnej świadomości powszechnej uchodzą za rzekomo bardziej cywilizowane! Albowiem uniwersytety na terenach niemieckich zaczęły powstawać kilka lat później (Wiedeń 1365, Heidelberg 1386), zaś w krajach skandynawskich dopiero w II połowie XV wieku (Uppsala 1477). I to właśnie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a nie gdzie indziej, ufundowano w 1406 pierwsze w historii nauki samodzielne katedry matematyki i astronomii. Dotychczas bowiem wszędzie funkcjonowały w ramach fakultetu sztuk wyzwolonych, a konkretnie quadrivium.

Wydział teologii zawdzięcza swe powstanie międzynarodowym znajomościom świętej królowej Jadwigi, a organizację słynnemu uczonemu Mateuszowi z Krakowa, który też został jego pierwszym wykładowcą jeszcze przed oficjalną inauguracją w roku 1400.

11 stycznia przypada też jeszcze jedna rocznica: otóż w 1386, a więc 626 lat temu, poselstwo polskiej szlachty zawarło na zamku w Wołkowysku umowę z Jagiełłą, na mocy której miał on objąć polski tron oraz ożenić się właśnie z Jadwigą Andegaweńską. Stało się to kilka miesięcy po Unii w Krewie.

Mikołaj Juliusz Wachowicz

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.