Odnawialne źródła energii oraz technologie wykorzystywane w medycynie to główne obszary badawcze, którymi będzie zajmować się - powstające z inicjatywy wrocławskich uczelni i Polskiej Akademii Nauk - Wrocławskie Centrum Chemii i Biotechnologii.
W poniedziałek przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dwóch instytutów Polskiej Akademii Nauk podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Wrocławskiego Centrum Chemii i Biotechnologii (WCCB).
Jak poinformował Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, powstanie WCCB jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy sygnatariuszami listu intencyjnego.
Centrum będzie się starało o uzyskanie statusu tzw. Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, co umożliwi mu dostęp do grantów na badania naukowe oraz wspólne, interdyscyplinarne kształcenie młodej kadry naukowej
- wyjaśnił Charytoniuk.
List intencyjny podpisali przedstawiciele Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk.
Sygnatariusze zobowiązali się do podejmowania starań o środki finansowe ze źródeł krajowych i zagranicznych na prowadzenie wspólnych badań.
Instytucje tworzące WCCB nakreśliły również obszar badawczy, którym ma się zajmować Centrum. Mają to być badania nad różnego rodzaju materiałami m.in. polimerami organicznymi, materiałami supramolekularnymi; badania makrocząsteczek biologicznych i mechanizmów transformacji cząsteczek biologicznych.
Centrum ma również prowadzić badania w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz technologii na potrzeby terapii i diagnostyki medycznej.
PAP, mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/125092-powstanie-wroclawskie-centrum-chemii-i-biotechnologii-dzis-podpisano-list-intencyjny