Prof. Rybiński w „Rz” proponuje polskim miliarderom powołanie uniwersytetu, który zyskałby światową renomę

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Krzysztof Rybiński pisze o konieczności zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego, aby zaczęło ono być szanowane. Zdaniem ekonomisty filantropia jest w interesie kraju i jest niezbędna dla rozwoju państwa. Pisze też o potrzebie symbolu w tej dziedzinie:

Owszem, mam pomysł na stworzenie takiego symbolu w Polsce. Mamy wielu miliarderów. Jeżeli każdy z nich da na przykład po 50 milionów złotych (to dla nich drobne) w celu stworzenia kapitału żelaznego prywatnego uniwersytetu, którego celem będzie osiągniecie miejsca w czołowej 50-tce uczelni światowych – o, to byłby taki symbol filantropii, który mógłby przyspieszyć rozwój kapitału społecznego w Polsce. Symbol, o którym mówiłyby panie u fryzjera i faceci w myjni samochodowej. Nawet rozmawiałem o tym z bardzo bogatym prezesem i właścicielem polskiego koncernu, który dokonuje globalnej ekspansji. Spytałem go, dlaczego do tej pory bardzo bogaci Polacy, tacy jak on, nie ufundowali takiej uczelni: przecież nasze najlepsze uniwersytety są w czwartej setce światowych rankingów, więc taka uczelnia, która byłaby w gronie najlepszych na świecie w dziedzinach w których mamy przewagi konkurencyjne, przydałaby się Polsce? Usłyszałem, że próby były, ale polscy profesorowie zmarnowali pieniądze.

 

Mimo to, profesor zachęca, aby spróbować stworzyć takie porozumienie polskich miliarderów. Jak pisze, taka uczelnia mogłaby zatrudniać najlepszych polskich naukowców z kraju i zagranicy i stałby się wzorcem dla innych bogatych do tworzenia mnóstwa podobnych inicjatyw, na mniejszą skalę.

Więcej na rp.pl i w dodatku do Rzeczpospolitej „Plus Minus”

 

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.