Rząd USA zmienił prawną definicję gwałtu. Od dziś obejmuje ona także seksualną napaść na mężczyznę

Ministerstwo sprawiedliwości USA ogłosiło dziś, że zmienia obowiązującą od ponad 80 lat prawną definicję gwałtu jako przestępstwa, którego ofiarą padają wyłącznie kobiety.

Nowa definicja określa gwałt jako napaść na tle seksualnym na inną osobę, bez względu na płeć. Oznacza to, że po raz pierwszy tego typu ataki na mężczyzn będą traktowane jak gwałty.

Prokurator generalny USA Eric Holder powiedział, że nowa definicja pozwoli na skuteczniejszą walkę z tym przestępstwem i prowadzenie bardziej kompleksowych statystyk.

Ta długo oczekiwana aktualizacja definicji gwałtu zapewni sprawiedliwość tym, których życie zostało zdewastowane przez przemoc seksualną

- powiedział Holder.

Doradczyni Białego Domu Valerie Jarret zmiany nazwała "bardzo istotnym krokiem", ponieważ nowa definicja rozszerza pojęcie ofiary gwałtów na mężczyzn. Jest w niej mowa również o tym, że do gwałtu może dojść nawet bez użycia przemocy fizycznej. Do gwałtu dochodzi także, jeżeli osoba z powodu zaburzeń mentalnych bądź fizycznych, na przykład będąc pod wpływem narkotyków czy alkoholu, jest niezdolna do wyrażenia sprzeciwu.

Wiceprezydent USA Joe Biden, który czynnie zaangażował się w walkę z przemocą domową, w opublikowanym w czwartek oświadczeniu napisał, że

ta długo oczekiwana zmiana definicji gwałtu jest zwycięstwem kobiet i mężczyzn, którzy cierpieli niezauważeni przez ponad 80 lat.

Z sondażu przeprowadzonego we wrześniu ub. roku wynikało, że 80 proc. komendantów policji w największych amerykańskich miastach uważało, że stara definicja gwałtu, obowiązująca od 1927 r., była "nieadekwatna" - podała waszyngtońska organizacja Police Executive Research Forum.

Z danych FBI za 2010 r. wynikało, że w Stanach Zjednoczonych ofiarą gwałtu padła jedna na pięć kobiet i jeden na 72 mężczyzn. Nowy sposób definiowania gwałtu, jak się ocenia, na pewno spowoduje, że statystyki te jeszcze bardziej wzrosną.

Nowa definicja gwałtu nie wprowadza jednak zmian w federalnym czy stanowym prawie.

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.