Już nie tylko w Warszawie, ale w ponad dwudziestu polskich miastach 6 stycznia przejdą Orszaki Trzech Króli. Po raz pierwszy barwne korowody przejdą ulicami m.in. Katowic, Płocka, Włocławka, Jeleniej Góry, Bielska-Białej, by oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie zwaną świętem Trzech Króli, a od zeszłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Inicjatywie patronują biskupi oraz lokalne władze samorządowe, a w organizację angażują się – ponad podziałami – różne środowiska i całe rodziny.

W tym roku po raz pierwszy orszak Trzech Króli przejdzie m.in. w Katowicach, Płocku, Włocławku, Kłodzku, Śremie, Radomiu, Jarosławiu, Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Zielonej Górze.

W Warszawie, gdzie orszak zostanie zorganizowany już po raz czwarty, jak co roku weźmie w nim udział kard. Kazimierz Nycz. Uczniowie warszawskich szkół tradycyjnie będą przebrani w stroje przygotowane przez ich rodziców: dwórek, rycerzy, giermków, posłańców króli. Pochód będzie podzielony na 3 grupy: afrykańską, azjatycką oraz europejską. Na końcu każdej z nich będzie jechał na wierzchowcu król.

Uczestnicy orszaku założą rozdawane przez wolontariuszy tekturowe korony. Przejdą z Placu Zamkowego w kierunku Placu Piłsudskiego, gdzie po oddaniu hołdu Dzieciątku wspólnie będą śpiewać kolędy. Każdy uczestnik otrzyma także śpiewnik dzięki, któremu będzie mógł włączyć się w kolędowanie. Właśnie rozpoczęto ich drukowanie.

W stolicy Orszak zorganizowany będzie także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie przejdzie ulicami dzielnicy Targówek do kościoła Matki Bożej Różańcowej. Uczestnicy Marszu zobaczą tu prapremierowy fragment przedstawienia Pokłon Trzech Króli w wykonaniu teatru Raj, a następnie wysłuchają koncertu kolęd w aranżacji kapeli góralskiej. Ubiegłoroczny I Bródnowski Marsz trzech Króli zgromadził prawie 3 tys. uczestników.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore będą honorowymi gośćmi Orszaku Trzech Króli, który po raz pierwszy przejdzie ulicami Jarosławia.

Przemarsz rozpocznie się w samo południe z trzech kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Dominikanów i Miłosierdzia Bożego. Wszyscy spotkają się ok. 13.00 na Rynku, gdzie wystawione zostaną sceny jasełkowe.

W Krakowie Orszak Trzech Króli przejdzie po raz drugi z Wawelu na krakowski Rynek. Patronuje mu kard. Stanisław Dziwisz, który zachęca do wyruszenia w orszaku, by „oddać hołd narodzonemu w Betlejem Zbawicielowi świata”. Metropolita krakowski życzy, by orszak był „umocnieniem w drodze do Chrystusa-Prawdy dla tych, którzy wierzą i dla tych, którzy nie mają tego daru”.

W Poznaniu Orszak Trzech Króli będzie podążał drogami Starego Rynku do Fary. Poznański orszak to inicjatywa ponad podziałami, skupiająca różne środowiska i osoby zaangażowane w działania społecznie, religijne i kulturalne, m.in. szkoły, Fundację Akademicki Poznań oraz Klub Przedsiębiorczych Wielkopolan. Orszakowi patronuje m.in. metropolita abp Stanisław Gądecki.

Poznańscy organizatorzy w ramach akcji „zrzuć się na wielbłąda” właśnie kwestują na wynajęcie wielbłąda dla króla afrykańskiego.

A jak uzbieramy na wielbłąda, będziemy zbierać dalej, by orszak był jak najpiękniejszy

– zapowiadają.

W Łodzi organizatorem Festynu Trzech Króli, który ma mieć charakter rodzinnego pikniku, jest Stowarzyszenie Powrót Trzech Króli. Festyn rozpocznie się o godz. 10.30 Mszą św. w kościele Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności. Następnie Orszak Trzech Króli wyruszy ul. Piotrkowską do archikatedry, aby oddać hołd Bożemu Dziecięciu. Towarzyszyć mu będą „scenki” pokazujące walkę dobra ze złem.

Kielczanie uroczystość Objawienia Pańskiego uczczą uliczną imprezą pod nazwą „Królewskie Pieśniobranie”. We wspólnym kolędowaniu wezmą udział m.in. bp Marian Florczyk z Trzema Królami i zawodnicy pierwszoligowych klubów sportowych.

Liczymy, że stali uczestnicy dotychczasowych Pieśniobrań i tym razem licznie przybędą i z wielkim zapałem śpiewać będą kolędy

– mówi Mariola Maćko ze Stowarzyszenia „A nam się chce!”.

Już po raz drugi barwny orszak przejdzie ulicami Koszalina. Rozpocznie się o godz. 13.00 uroczystą Mszą, której w tamtejszej katedrze przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak a zakończy przy żywej szopce w kościele ojców franciszkanów.

Na wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego zaprasza diecezjan metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Tamtejszy Orszak Trzech Króli, organizowany po raz pierwszy, rozpocznie się o godz. 11.15 na placu Litewskim wspólnym śpiewaniem kolęd a następnie wyruszymy do Archikatedry, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się misterium Pokłonu Trzech Króli oraz koncert w wykonaniu uczniów lubelskiej Szkoły Muzycznej. O 13.00 rozpocznie się uroczysta Msza, a po niej zespoły młodzieżowe dadzą koncert kolęd. Podobny orszak przejdzie tego samego dnia ulicami Chełma.

We Wrocławiu organizatorzy orszaku, który w zeszłym roku został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców miasta, przygotowują ciekawy program. Zapowiadają, że „przybędą trzej królowie, anioły oraz pastuszkowie, którzy będą zdążali, by oddać hołd Świętej Rodzinie”. Wtedy jasełkach ulicznych wzięło udział ponad 5 tysięcy osób, teraz spodziewają się jeszcze większego zainteresowania. Inicjatywie patronuje prezydent Wrocławia oraz metropolita wrocławski.

We Włocławku uczestnicy orszaku wyruszą sprzed budynku Zespołu Szkół Katolickich i przemaszerują Bulwarami do katedry włocławskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza św. Na trasie do bazyliki uczniowie z rodzicami i nauczycielami, ale także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz mieszkańcy miasta uczestniczący w orszaku śpiewać będą kolędy.

Wymarsz pierwszego Orszaku Trzech Króli w Katowicach poprzedzi Mszy św. którą o godz. 12.00 w katedrze Chrystusa Króla odprawi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Każdy uczestnik przemarszu otrzyma śpiewnik, koronę a najmłodsi dodatkowo pelerynę. Całość zakończy się przy stajence zlokalizowanej przed katedrą, gdzie będzie można rozgrzać się herbatą.

W Gdańsku Orszak Trzech Króli organizowany na taką skalę po raz pierwszy rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed Kaplicą Królewską, przy Bazylice Mariackiej. Królowie, dwór i wojsko przejdą ulicami Starego Gdańska i złożą pokłonu Dzieciątku Jezus. Jadący konno królowie będą prowadzeni przez kapelę kaszubską i pasterzy z owcami, zaś rycerze nieść będą sztandary i lance. W czterech miejscach odegrane zostaną sceny teatralne nawiązujące do święta Trzech Króli. Aktorami będą uczniowie szkół i rodzice. Przemarsz zakończy się stajence, gdzie z kolei rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbędzie się w Kłodzku. Poprzedzi go Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha w kościele franciszkanów, po której również biskup weźmie udział w orszaku razem z mieszkańcami miasta.

Także po raz pierwszy barwny orszak wyruszy na ulice Radomia. Organizatorami imprezy, której hasło brzmi: "Tobie, Królu i Panie kłaniają się radomianie" są Urząd Miejski i Rycerze Kolumba. Zachęcają oni, aby swoim strojem i postawą wywoływać uśmiech i zdumienie a nawet wzruszenie. Organizatorzy obiecują obdarowywanie dzieci atrybutami rycerskimi a nawet królewskimi oraz udział zwierząt ku radości i zabawie. Po przemarszu zaplanowano wspólne kolędowanie przy gorącej herbacie.

Natomiast w Kudowie-Zdroju, gdzie również po raz pierwszy przejdzie Orszak Trzech Króli jego organizatorem jest miejscowa parafia pw. św. Bartłomieja. Do udziału w przemarszu zaproszeni zostali „wszyscy ludzie dobrej woli, którzy chcą 6 stycznia 2012 r. przeżyć w rodzinnej atmosferze, wspólnie świętując”.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, wynikająca z inicjatywy rodziców impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym.

Orszaki królewskie są niezwykle barwne - królowie w miarę możliwości jadą na żywych wielbłądach i koniach przy asyście kapeli góralskiej, pasterzy z owcami, a rycerze niosą sztandary i lance. Orszaki reprezentują trzy kontynenty: Europę – kolor czerwony; Azję – kolor zielony; Afrykę – kolor niebieski, a stroje aktorów nawiązują do kolorystyki i stylu odpowiedniego dla tych kontynentów.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zorganizowano w 2009 r. w Warszawie. Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w szkole dla chłopców „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik” w Warszawie-Międzylesiu. Obecnie organizacją orszaku zajmuje się Fundacja Orszak Trzech Króli. Każdego roku do inicjatywy dołączają kolejne miasta w Polsce. Obecnie jest ich ponad dwadzieścia.

 

KAI, kop