Zdrojewski: rozstrzygnięcie konkursu na pomnik w Smoleńsku - 30 marca. A w Warszawie pomnika ani widu, ani słychu...

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Władza boi się pamięci o Smoleńsku. Boi się zwłaszcza pamięci o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim.
Władza boi się pamięci o Smoleńsku. Boi się zwłaszcza pamięci o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Zdrojewski: rozstrzygnięcie konkursu na pomnik smoleński 30 marca

Do końca marca rozstrzygnięty zostanie konkurs na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku  - powiedział w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Do 16 stycznia przedłużono termin nadsyłania prac konkursowych na pomnik w Smoleńsku - przypomniał w Salonie Politycznym radiowej Trójki minister Zdrojewski. Wyjaśnił, że zmiana terminu nastąpiła na skutek życzeń artystów. "Mamy bardzo dużo zgłoszeń, ponad stu artystów - dodał.

Konkurs dotyczy opracowania koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Zginęło wtedy 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Zmiana terminu przyjmowania prac i rozstrzygnięcia konkursu wzięła się z potrzeby ustalenia dokładnej lokalizacji pomnika w Smoleńsku. "Wszyscy chcieli, aby pomnik znalazł się w pobliżu kamienia, a ten był dwukrotnie przesunięty z powodu prac technicznych na lotnisku, ale powrócił na swoje miejsce. Konieczne było zatem dokładne określenie lokalizacji, warunków przestrzennych" - powiedział Zdrojewski.

Minister powiedział jednak, że wmurowanie kamienia węgielnego, co deklaruje także strona rosyjska, nastąpi w drugą rocznicę katastrofy.

"Jest wszystko możliwe, aby tak się stało. Jedna rzecz mnie cieszy: duży udział artystów w konkursie" - dodał.

Zdrojewski zapewnił też, że "niezależnie, która strona wygra, nikt nie będzie ingerował w decyzje jury".

"Spory wysiłek włożyłem w to, aby skład konkurs nie budził wątpliwości, żeby byli to przedstawiciele świata artystów, ale z tytułami i doświadczeniem naukowym, po to, aby nie było wyboru przypadkowego" - mówił minister.

"Poprosiłem także, aby w składzie konkursu znalazł się reprezentant rodzin. Tak się stało. Jest pani (Ewa - PAP) Komorowska, która ma też doświadczenia z funkcjonowaniem w obszarze kultury. Jestem przekonany, że uzyskamy consensus w tej materii, dobry consensus" - dodał Zdrojewski.

Według szefa resortu kultury, wynik konkursu na pomnik będzie satysfakcjonujący.

"Choć gwarancji stuprocentowych nie mamy. W konkursie biorą udział artyści, a z artystami, jeśli chodzi o ich pomysły, bardzo różnie bywa. Jestem przekonany jednak, że poziom konkursu będzie wysoki" - powiedział.

Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.

Całość założenia memorialnego pomnika w Smoleńsku ma objąć obszar o powierzchni około 400 mkw. Wysokość pomnika nie powinna przekraczać pięciu metrów. Ma być wykonany w trwałym, dobrym jakościowo materiale. Twórcy pozostawiono "swobodę wypowiedzi artystycznej". Zaznaczono, że koncepcja zagospodarowania terenu wokół pomnika winna harmonijnie nawiązywać do otoczenia. Całkowity koszt realizacji założenia memorialnego wraz z pomnikiem nie może przekroczyć miliona euro brutto.

W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network. W jury zasiądą: prof. Adam Myjak, prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, wdowa po wiceszefie MON, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, prof. Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow, a także sekretarz sądu konkursowego Mariusz Knorowski.

I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro. Wystawa pokonkursowa odbędzie się w dniach od 7 kwietnia do 6 maja 2012 r. w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

PAP/Skaj

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych