Episkopat nie zgodzi się na likwidację Funduszu Kościelnego, słowa premiera, że nie będzie klękał przed księdzem nie są godne szefa rządu, a Ruch Palikota to objaw choroby życia publicznego - tak jednoznaczne i zdecydowane stwierdzenia formułuje przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik w wywiadzie, który ukazał się w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego.
Jednocześnie abp Michalik bardzo negatywnie ocenia nasze życie polityczne:
(...) Ciągle jesteśmy w politycznym przedszkolu. (..) Skandalicznym zjawiskiem jest przechodzenie z jednej partii do drugiej, aby zyskać państwowe posady, co pokazuje, że chodzi o personalne korzyści, a nie służbę ideom, narodowi. Równie negatywnie oceniam nieustanne podziały wśród polityków odwołujących się do tych samych ideałów.
Ruch Palikota to objaw choroby życia publicznego. Po raz kolejny dochodzi do głosu demagogiczna grupa, która wykorzystuje negatywne nastroje społeczne. Na pewno nie wolno tego zjawiska lekceważyć. Ja odbieram je z dużym niepokojem, bo jest to środowisko, które sieje nihilizm, poza destrukcją nie ma żadnej pozytywnej idei. (...) To grupa anarchistyczna, głosząca skrajny libertynizm.
(...) została zmanipulowana i to zarówno przez polityków PiS jak i PO. Z jednej strony PiS powołuje się na fragment mojej wypowiedzi dotyczącej problemu etycznego dla uzasadnienia swojego stanowiska politycznego, a z drugiej przedstawiciel Platformy atakuje mnie personalnie ujawniając, zresztą po raz kolejny, zupełny brak kultury. Obie postawy są niedopuszczalne.
W warstwie zewnętrznej są poprawne, odbywają się regularne spotkania, atmosfera jest nawet miła, ale gdy przechodzimy do konkretów niewiele się dzieje. Są jednak pewne wyskoki, które raczej nie świadczą o dobrej woli rządu. Jeśli polski premier mówi, że nie będzie klękał przed księdzem, to nie są to słowa godne szefa naszego rządu.
Według abp Michalika powodem kryzysu w Unii Europejskiej jest zaparcie się własnej tożsamości:
(...) Kościół zawsze mówił, że takich wspólnot jak Unia Europejska nie da się zbudować tylko na materialnym interesie. Trzeba określić wspólny system wartości, być gotowym do służenia innym, do solidarności. Unia Europejska zaparła się własnej chrześcijańskie historii, nie ma duszy, więc trudno się dziwić, że ciężko choruje, upada. Brakuje mi publicznej debaty, brakuje radykalnej woli nawrócenia i uratowania jedności Europy.
Jak
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/124378-abp-michalik-slowa-premiera-ze-nie-bedzie-klekal-przed-ksiedzem-nie-sa-godne-szefa-rzadu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.