Uniwersytet Leuven straci przymiotnik "katolicki". Władze uczelni zapowiadają, że będzie odtąd "bardziej otwarta" (sic!)

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Największy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w krajach Beneluksu – Uniwersytet Katolicki w Lowanium (Leuven) prawdopodobnie 22 grudnia straci oficjalnie przymiotnik „katolicki”. Jednocześnie w oficjalnym nazewnictwie zostanie zachowana litera K (z nazwy „Katolicki”) tak, iż będzie się on odtąd nazywał KULeuven – University of Leuven.

Nowa-stara uczelnia zmieni nie tylko nazwę, ale także swoją tożsamość, gdyż przestanie być odtąd kojarzona z Kościołem katolickim i stanie się, jak zapewnia kierownictwo placówka, „bardziej otwarta”.

Chociaż ostateczne decyzje mają zapaść jutro, to – zdaniem rektora Marka Waera – sprawa jest już przesądzona. Zapowiedział on, że władze uczelni będą wywierać nacisk na zasiadających w Radzie pięciu biskupów, aby zmienili swe stanowisko w tej sprawie. Według Waera, arcybiskup Mechelen-Brukseli André-Mutien Leonard, który z urzędu jest wielkim kanclerzem uniwersytetu, będzie nadal piastował swą funkcję, ale odejdzie z Rady Zarządzającej.

Nowa nazwa uczelni ma usunąć wszelkie odniesienia do jej katolickości, chociaż ze względu na jej pozycję międzynarodową ma pozostać nazwa „University of Leuven” (w języku angielskim). Inicjatorzy zmian uważają, że w trosce o prestiż KULeuven należy łączyć niezależność od Kościoła z bardziej aktywną polityką na zewnątrz, niezbędne jest bowiem – zdaniem Rady – większe skupienie się na różnych grupach i środowiskach działających na terenie uczelni.

Zdaniem M. Waera, należy szerzej niż dotychczas interpretować obowiązkowy kurs wykładów „Religia – znaczenie i wartości”, wykładany w Louvain.

Studenci, którzy są przywódcami przyszłości, muszą być otwarci na różne punkty widzenia i podejmować je.

– oświadczył rektor. Według niego, kurs ten winien zostać zastąpiony przez cykl „Człowiek i światopoglądy”, w którym chrześcijaństwo jest jednym z różnych przedstawianych tam światopoglądów. Waer zaznaczył, że z myślą o tych zmianach przez wiele miesięcy na uczelni toczyła się szeroka dyskusja z udziałem ponad 500 osób i to w jej wyniku podjęto obecne decyzje.

Uniwersytet w Lowanium/Leuven powstał w 1425 i od początku był blisko związany z Kościołem. Na starej owalnej pieczęci uczelni widnieje łaciński napis "Universitas Catholica Lovaniensis - Sedes Sapientiae" (Uniwersytet Katolicki z Lowanium - Stolica Mądrości), w środku postać Matki Bożej i pod nią rok 1425. Kanonicznie został potwierdzony w 1834. W 1970 oddzieliła się od niego część francuskojęzyczna i tak powstała struktura równoległa – Uniwersytet Katolicki z Louvain.

kg (KAI) / Lowanium

Bar

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych