Komorowski z satysfakcją o wizycie w Chinach: "od czerwca będzie trwałe połączenie między Warszawą a Pekinem"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP

Prezydent Bronisław Komorowski pozytywnie ocenił w Pekinie oficjalną wizytę w Chinach w kontekście zorganizowanego dziś polsko-chińskiego forum gospodarczego. Według niego, wizyta ta otwiera zupełnie nowe perspektywy współpracy.

Wyraził przy tym zadowolenie z podpisania w środę przez Polskę i Chiny wielu istotnych umów gospodarczych. Na konferencji prasowej po inauguracji forum gospodarczego w chińskiej stolicy, prezydent

z prawdziwą satysfakcją

odnotował, że udało się w wyniku porozumienia podpisanego we wtorek z przewodniczącym Hu Jintao podnieść polsko-chińskie relacje do poziomu strategicznego partnerstwa.

Jak zauważył prezydent, jego wizyta w Państwie Środka otwiera również możliwości współpracy w wielu innych ważnych dziedzinach, takich jak kultura i nauka.

Zwrócił również uwagę na ogrom przemian, które nastąpiły w Chinach i Polsce, przypominając, że oba kraje zdołały utrzymać wzrost gospodarczy w czasie kryzysu zadłużeniowego na świecie.

Chiny stały się drugą co wielkości gospodarką świata, a Polska jest 6. gospodarką w UE i 20. na świecie

- podkreślił Komorowski, zaznaczając, że wyniki te zachęcają do pogłębienia współpracy na przyszłość.

Pokazały to dwa fora - inwestycyjne w Szanghaju i gospodarcze tutaj, w Pekinie.

Jak zaznaczył prezydent

Ważne jest, że przebieg tych polsko-chińskich forów jest w pełni akceptowany przez (chińskie) władze polityczne.

Zwrócił uwagę, że na dzisiejszym forum obecny był wicepremier Chin Li Keqiang, z którym spotkał się wcześniej.

Prezydent podkreślił na koniec, że o istnieniu

żywej współpracy gospodarczej oraz o potencjalnej możliwości na przyszłość świadczy cały szereg umów i listów intencyjnych

podpisanych w środę przez Polskę i Chiny oraz wcześniej w ramach forum inwestycyjnego i akademickiego.

Podczas forum gospodarczego PLL Lot i Air China podpisały list intencyjny dotyczący bezpośrednich połączeń Warszawa-Pekin. Od czerwca 2012 roku mają zostać wprowadzone regularne połączenia na tej trasie. Komorowski wyraził zadowolenie z podpisania listu:

Jest obietnica, że od pierwszych dni czerwca będzie trwałe połączenie między Warszawą a Pekinem, a wszyscy wiemy, że regularne połączenia to jest warunek dobrej współpracy tak w obszarze gospodarczym, jak i każdym innym.

Podpisano też m.in. memorandum w sprawie sprzedaży Huty Stalowa Wola. Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części huty chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia br. w Chinach. Podpisanie ostatecznej umowy finalizującej sprzedaż planowane jest na początek przyszłego roku. Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.

Zawarto również umowy o współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) z Narodową Komisją Rozwoju i Reform (NRDC) oraz z Chińskim Bankiem Rozwoju (CBD).

Komorowski rozmawiał też z prezesem zarządu KGHM Polska Miedź Herbertem Wirthem i jego chińskim partnerem z China Minmetals, Zhou Zhongshu, na temat zawartego dzień wcześniej kontraktu ramowego na lata 2012-2016, wartego ok. 3,5 mld dolarów.

KGHM ma sprzedawać Chińczykom swój główny produkt, jakim jest miedź katodowa w ilości 100 tys. ton rocznie, co da jej 700 mln dolarów przychodów rocznie. KGHM i China Minmetals podpisały też porozumienie o organizowaniu forów gospodarczych.

Prosto z forum prezydent pojechał na spotkanie z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo, a następnie - z premierem Wenem Jiabao.

Ostatnim oficjalnym punktem kilkudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Chinach będzie przyjęcie w polskiej ambasadzie.

 

kop, PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych