WAŻNA WYSTAWA na Wawelu: "Adam Stefan Sapieha. Ostatni książę - biskup krakowski"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Najcenniejsze pamiątki związane z metropolitą krakowskim kardynałem Adamem Stefanem Sapiehą (1867-1951), pokazano na wystawie "Adam Stefan Sapieha. Ostatni książę - biskup krakowski" otwartej w niedzielę w Muzeum Katedralnym na Wawelu im. Jana Pawła II.

W otwarciu ekspozycji uczestniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. "Należę do ludzi, którzy nigdy nie spotkali kard. Sapiehy, ale całą miłość do tej postaci przekazał mi Ojciec Święty Jan Paweł II - on żył tą postacią, zawsze go wspominał" - mówił.

Jak podkreślił hierarcha, jest naszym historycznym obowiązkiem zatrzymywać w pamięci tak wielkie i niezwykłe osobistości i przekazywać o nich pamięć następnym pokoleniom. "Dziś, kiedy niszczy się autorytety, dobrze, że pokazujemy wszystkim tę wielką postać" - podkreślił metropolita krakowski.

Wystawa w wawelskim muzeum została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia konsekracji a w roku następnym - ingresu kard. Adama S. Sapiehy.

Kurator wystawy Delfina Kościółek poinformowała PAP, że ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza przybliża sylwetkę młodego księcia, druga uroczystości związane z jego konsekracją i ingresem, a trzecia pokazuje życie prywatne hierarchy zwanego "księciem niezłomnym".

W salach ekspozycyjnych obejrzeć można przedmioty niezwykle rzadko pokazywane, jak kapa koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego z XVII wieku, w której kard. Sapieha był prowadzony do Katedry Wawelskiej na ingres. Jest też jego kapelusz kardynalski, stroje liturgiczne, piuska św. Piusa X ofiarowana przez papieża podczas audiencji w Rzymie w 1912, bulla papieża Piusa XII nominująca A. Sapiehę na kardynała z 1946 roku czy zastawa stołowa i menu przyjęcia ingresowego. Życie codzienne obrazują elementy stroju czy biurko z przedmiotami, których na co dzień używał kardynał.

"Wystawa ma na celu ukazanie kardynała, jako wielkiego męża stanu  i człowieka Kościoła, którym niewątpliwie był, ale również jako człowieka, który swój urząd pasterza Kościoła krakowskiego sprawował przez czterdzieści lat" - zaznaczyła kuratorka.

Dodała, że okres ten przypadł na bardzo trudne czasy nie tylko dla hierarchii kościelnej w Polsce, ale także wiernych. "To właśnie postawa metropolity wobec trudnej codzienności krakowian, jego serdeczność, dobroczynność i zwykła życzliwość spowodowały, iż cieszył się wielka sympatią" - powiedziała Kościółek.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej oraz Muzeum Katedralnego im. Jana Pawła II na Wawelu. Zostały uprzednio one poddane konserwacji dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa poświęcona kard. Sapieże będzie otwarta do 26 marca 2012 roku.

Książę Adam S. Sapieha (1867-1951) od 1911 r. przez 40 lat był biskupem krakowskim. Jego posługa przypadła na czasy dwóch wojen światowych i początki PRL.

PAP/Skaj

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych