Dlaczego Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - państwowy instytut badawczy - sprzedała domenę Polska.pl Agorze?

Adam Michnik zachowuje się w taki sposób, że wiele osób ma wrażenie, iż uważa się za właściciela Polski. PAP
Adam Michnik zachowuje się w taki sposób, że wiele osób ma wrażenie, iż uważa się za właściciela Polski. PAP

Niezalezna.pl podaje nowe fakty w sprawie przejęcie przez Agorę SA domen polska.pl i poland.pl. Otóż okazuje się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych było zainteresowane pozyskaniem obu domen, ale pisma resortu zostały zlekceważone.

Kluczowe pismo publikuje na swoje stronie inwestor domenowy Daniel Dryzek- to odpowiedź, jaką otrzymał z biura rzecznika prasowego MSZ na zapytanie dotyczące dzierżawy domen Polska.pl i Poland.pl przez Agorę. Wynika z niej jednoznacznie, że MSZ chciał wykorzystywać obie domeny, ale NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - państwowy instytut badawczy zarządzający polskim internetem) zdecydował się wydzierżawić je komercyjnej spółce:

„MSZ było zainteresowane wykorzystywaniem domen polska.pl i poland.pl do promowania Polski. Minister Radosław Sikorski 21 kwietnia 2011 skierował w tej sprawie pismo do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej, która nadzoruje Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) będącą formalnie instytutem badawczym. Minister Sikorski prosił w nim o pomoc w doprowadzeniu do tego, aby domeny poland.pl i polska.pl, będące własnością NASK, kierowały internautów bezpośrednio do portali poland.gov.pl i polska.gov.pl, które tworzy MSZ. Niestety korespondencja w tej sprawie, prowadzona również z kierownictwem NASK, nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Mimo starań MSZ właściciel domen polska.pl i poland.pl podjął decyzję o wydzierżawieniu ich komercyjnej firmie" - napisał rzecznik ministra Radosława Sikorskiego.

"W ocenie MSZ domeny polska.pl i poland.pl, będące w dyspozycji instytutu badawczego NASK, nie powinny być wykorzystywane w sposób komercyjny. Z uwagi na to, że w wielu krajach domeny złożone z nazwy państwa i końcówki narodowej (np. france.fr, sweden.se, croatia.hr) są oficjalnymi stronami promującymi państwo, domeny polska.pl i poland.pl mogą być kojarzone przez część użytkowników w podobny sposób. Z tego właśnie powodu MSZ starało się o możliwość korzystania z tych domen” - dodało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie tylko Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest niezadowolone z przejęcia domen przez Agorę SA. Alarmuje również Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, która w specjalnym komunikacie zwraca uwagę na niebezpieczeństwo zniweczenia efektów wieloletniej pracy.
„Na prowadzonej przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) stronie „polska.pl” wystąpił brak dostępu do materiałów archiwalnych prezentowanych tam w ramach prowadzonych przez kilka lat wspólnych projektów. Były one realizowane przez NDAP i podległe archiwa państwowe razem z NASK. Najważniejsze z nich są „Skarby archiwów polskich”. Linki ze strony „polska.pl” a także „archiwa.gov.pl” odsyłają do strony „gazeta.pl”, na której ukazują się informacje nie związane z materiałami archiwalnymi.” – czytamy w komunikacie NDAP. - „W związku z zaistniałą sytuacją oraz informacjami medialnymi na temat losów strony „polska pl” Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zwrócił się do NASK o wyjaśnienie, bowiem taki stan rzeczy nastąpił bez jego wiedzy i woli.”

Nie wiadomo, za ile domeny zostały sprzedane.

Sil

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...