Kraków, 7 grudnia 2011 r.
Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie
O Ś W I A D C Z E N I E
w sprawie zagrożenia utraty niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego
My niżej podpisani oświadczamy, że w pełni solidaryzujemy się ze stanowiskiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu zawartym w oświadczeniu z dnia 6.12.2011 r. w sprawie zagrożenia utraty niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego.
W szczególności zgadzamy się z oceną, że „Zatarcie w polskiej debacie publicznej różnic między tymi kategoriami sprawia, że po upływie 30 lat w dyskusji wokół stanu wojennego nie postrzega się problemów w kategoriach zdrady narodu przez władzę zatroskaną o tzw. „polską rację stanu” (czyli utrzymanie władzy politycznej), nie przeprowadza moralnej oceny zbrodni dokonanej na górnikach, robotnikach i ofiarach systemu, nie podejmuje oceny moralnej zła wyrządzonego tysiącom osób internowanych, aresztowanych, więzionych, pobitych, wyrzuconych z pracy, zmuszonych do emigracji i ich rodzinom. Dzisiaj mylone są elementarne pojęcia i wartości, rzucone na szalę socjotechnicznej walki o władzę – to dlatego patriotyzm nazywa się faszyzmem, wywieszanie symboli narodowych na stadionach traktuje się na równi z aktami wandalizmu, a ofiary zbrodniczego systemu próbuje się oskarżać z pomocą katów PRL.
Niepodległość Polski to nie tylko kwestia suwerenności politycznej i militarnej. To przestrzeń świadomości narodowej, kultury, ekonomii – w tym niezależności polskiej waluty. Niepodległość Polski to pamięć i tożsamość. Pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę w dobie Polskiego Państwa Podziemnego, opozycji komunistycznej, stanu wojennego. To pamięć o tych, którzy w obecności śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przekazali młodym Polkom i Polakom swój testament: „Najwyższym celem naszych zmagań było odzyskanie niepodległości i niezawisłości Państwa Polskiego, niezależnego zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej (…)”. To pamięć o tym, co było fundamentalnym założeniem Unii Europejskiej, potwierdzonym w Traktacie z Maastricht – o zasadzie solidarności i subsydiarności (pomocniczości), które zakładają suwerenność każdego z państw członkowskich.
Niepodległość Polski to nasza tożsamość, zagrożona ongiś przez serwilizm wobec władz sowieckich, a dziś przez serwilizm wobec europejskich mocarstw.
a także w związku z powyższym w pełni popieramy „inicjatywę zorganizowania marszu niepodległościowego w dniu 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.”
oraz
„Wyrażamy nadzieję, że ideowy przekaz marszu niepodległości 13 grudnia 2011 roku pomoże zrozumieć władzy państwowej, że jej celem jest służba dobru wspólnemu narodu polskiego. Za niepodległość Polski nie było w jej dziejach żadnej wymiernej ceny”.
dr inż. Andrzej Augustynek (AGH),
dr hab. Włodzimierz Bernacki (UJ),
dr Mirosław Boruta (UP),
prof. dr hab. inż. Jan Tadeusz Duda (AGH),
prof. dr hab. Maria Dzielska (UJ),
prof. dr hab. Janusz Gołaś (AGH),
prof. dr hab. Ryszard Kantor (UJ),
prof. dr hab. Grażyna Korpal (ASP),
dr hab. Henryka Kramarz (UP),
prof. dr hab. Maria Teresa Lizisowa (UP),
prof. dr hab. Edward Malec (UJ),
prof. dr hab. inż. Janina Milewska-Duda (AGH),
mgr Marek Morawski, ekonomista,
dr inż. Janusz Opiła (AGH),
mgr inż. Andrzej Ossowski (AGH),
dr Tomasz Panz (UJ),
dr inż. Krzysztof Pasierbiewicz (AGH),
dr n. med. Jolanta Świerszcz (lekarz),
prof. dr hab. Ryszard Terlecki (WSF-P "Ignatianum"),
prof. dr hab. Stanisław Sędziwy (UJ).
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/123454-popieramy-inicjatywe-zorganizowania-marszu-niepodleglosciowego-w-dniu-13-grudnia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.