Krzysztof Skowroński: etos dziennikarza polega na uczciwości. Ważny wywiad z nowym szefem SDP w "Gościu Niedzielnym"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP
Ważny wywiad z Krzysztofem Skowrońskim o kondycji polskiego dziennikarstwa.
"Etos pracy dziennikarza nie polega na wyrzuceniu własnych poglądów poza nawias, tylko na uczciwości" - podkreśla prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego.

Czym jest uczciwość dziennikarza?

"Uczciwość dziennikarska polega na tym, że nie taimy faktów, nawet jeśli są one sprzeczne z naszą hipotezą. Jesteśmy otwarci i gotowi do weryfikowania swoich własnych przekonań, wreszcie musimy być otwarci na ludzi, powinniśmy szanować ich poglądy i odmienność" - tłumaczy Skowroński.

I dodaje:

"Nawet jeśli uważam, że ktoś jest dobry i wiarygodny, a odkryję, że tak nie jest, to nie mogę cały czas twierdzić, że on jest dobry i wiarygodny, bo będę po prostu kłamał" (...) Miarą rzetelności dziennikarza nie są jego poglądy, tylko efekty pracy, dostrzeganie wad, ale mówienie także o zaletach, jeśli takie są".

Według niego źródłem nierzetelność dziennikarskiej jest naturalna skłonność mediów do szukania sensacji, przez co przekazują obraz niepełny, uwypuklający różnice, w efekcie nakręcana jest spirala negatywnych emocji, a media zamiast łączyć - dzielą. Na to zjawisko nakłada się upolitycznienie mediów:

"Media przedstawiają uproszczony obraz świata, który ma pasować do dominującego w danej redakcji poglądu politycznego, w oderwaniu od rzeczywistych faktów, od prawdy" - ubolewa Skowroński.

Jak przywrócić rzetelne dziennikarstwo?

"Jako Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przede wszystkim chcemy przywrócić właściwą treść podstawowym pojęciom, jak prawda, zło, otwartość czy tolerancja. Odzyskując te pojęcia, będziemy mieli narzędzie do opisu świata dziennikarskiego, do jego oceny z punktu widzenia standardów naszego zawodu, wskazywania, co jest dobrem, a co złem, bez politycznego bagażu. Jeśli chcemy, aby media znów zaczęły pokazywać ludziom rzetelny obraz świata, musimy podjąć próbę odejścia od logiki politycznego sporu".

Prezes SDP podkreśla, że problem braku rzetelności dotyczy dziś wszystkich dziennikarzy, niezależnie od poglądów.

"Obiektywne dziennikarstwo zostało dziś zdefiniowane jako zacytowanie dwóch źródeł, a nie ustalanie stanu faktycznego. Na przykład pan X mówi, iż skradziono mu portfel, pan Y, że kradzieży nie było, a dziennikarz, zamiast spróbować ustalić prawdę, zachęca, aby podyskutować o tych stwierdzeniach" - opisuje problem prezes SDP.

Cały rozmowa Bogumiła Łozińskiego z prezesem SDP w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego.

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych