Po co Agorze serwis Polska.pl? Zmiana właściciela i komentarze: „Czy faktycznym właścicielem nie powinno zostać polskie MSZ?”

fot. Polska.pl
fot. Polska.pl

Agora kupiła dwie prestiżowe domeny Polska.pl i Poland.pl. To jedne z najstarszych (z 16-letnią historią) polskich adresów internetowych. Dotychczas ich właścicielem był NASK, instytut rejestrujący polskie domeny.

O sprawie poinformowano na stronie iname.pl. Nie wiadomo, co teraz stanie się z serwisem Polska.pl.

Serwis prezentował historię i przyrodę polski, zaangażowany był też w projekty archiwizacji dziedzictw narodowych oraz patronował ważnym wydarzeniom kulturalnym. Serwis Polska.pl między innymi udostępniał Katalog Skarbów Dziedzictwa Narodowego.

Ciekawostką jest, że portal Polska.pl był prekursorem video „na żywo” w polskim internecie, przez dłuższy czas można było oglądać stream z gniazda bocianów, a nawet narodziny młodych!

Inwestor domenowy Daniel Dryzek zastanawia się na swoim blogu, czy domeny zostały sprzedane w przetargu i czy taka transakcja nie jest w jakiś sposób analogiczna do sprzedaży prawa do nazwy Polska?

W końcu domeny to wirtualny odpowiednik rzeczywistości. Serwisy Polska.pl i Poland.pl nie wyglądają jakby były rozwijane. Pewnie można byłoby je lepiej zagospodarować, ba – powinny zostać lepiej wykorzystane, np. do promocji Polski na świecie. Pytanie tylko czy ich sprzedaż to najlepsze rozwiązanie. Czy dzierżawa nie byłaby lepszym wyjściem? Czy faktycznym właścicielem nie powinno zostać polskie MSZ?

I na koniec: pozostaje pytanie ZA ILE domeny zostały sprzedane?

My jesteśmy spokojni  - skoro właścicielem została Agora, można oczekiwać, że portal Polska.pl będzie się prężnie rozwijał, a o kształt polskiego dziedzictwa narodowego nie będzie trzeba się martwić. Wreszcie będziemy mieli równowagę między jasnymi a ciemnymi kartami w historii naszego narodu. Już widzimy te banery z faszyzmem i antysemityzmem jako naszymi odwiecznymi cechami. Płonące stodoły, sztandary ONR i wykrzywiona twarz Kaczyńskiego. Do dzieła, koledzy!

znp, niezalezna.pl, iname.pl

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...