Ukazało się nareszcie wydanie opus życia Piotra Skórzyńskiego, "Wojna Światów. Intelektualna historia zimnej wojny". Piotr, ekscentryczny konserwatywny intelektualista o niebywałej erudycji nie doczekał wydania książki. W czerwcu 2008 roku popełnił samobójstwo w dość tajemniczych okolicznościach. Popełnił je w znacznej mierze z biedy i z utraty nadziei po wygranej PO w wyborach jesieni 2007 roku, nie widząc już szans dla Polski.
Motto książki warto powiesić sobie nad łóżkiem i codziennie powtarzać. To słowa Jana Pawła II:
"Wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jak dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Całym sobą płacisz za wolność - więc to wolnością nazywaj, że możesz, płacąc tę cenę, siebie na nowo posiadać.
"Wojna Światów" to oparte na ogromnej liczbie źródeł oskarżenie totalitaryzmu sowieckiego i jego szpiegów w Ameryce i Europie Zachodniej o rozpętanie zimnej wojny tuż po zakończeniu II wojny światowej. Szlak zdrady i zaniechań, które oddały narody Europy Środkowej i Wschodniej na pięćdziesiąt lat pod rządy imperializmu sowieckiego, który przekształcił się i przejął znaczną kontrolę nad ich gospodarkami.
Za cel istnienia Związek Radziecki przyjął krzewienie komunizmu i dokonanie rewolucji światowej. Jak się zdawało, rozpoczynając pierestrojkę w drugiej połowie lat 80., ZSRS musiał ze swych ambicji zrezygnować. Skórzyński, powołując się na prace wybitnych politologów, ostrzega jednak: ogromne wpływy zyskała na całym świecie mafia rosyjska, sterująca światowym handlem bronią i kryzysami finansowymi. Jeżeli zimną wojnę "rozumieć jako oblężenie Zachodu przez ekstremistów wpatrzonych w utopie, teraz także islamską, dramat zimnej wojny bynajmniej nie skończył się w 1987 roku. Skończył się tylko jego pierwszy akt."
Przyjaciele Piotra i wdowa po nim, wybitna rzeźbiarka Joanna Waliszewska, dołożyli wielu starań, by wydać tę niezwykłą książkę. Można się nią już delektować.
Piotr Skórzyński, "Wojna Światów. Intelektualna historia zimnej wojny", ze wstępem prof. Wojciecha Roszkowskiego i notą prof. Marka Jana Chodakiewicza. Wyd. Biblioteka Glaukopisu, Warszawa 2011. Redakcja Tadeusz Kadenacy i Maria Skibińska.
Zachęcam jednocześnie do przeczytania wspomnień mojej Mamy - Anna Rudzińska, "O moją Polskę". Wstęp i opracowanie Teresa Bochwic. Wyd. Poltext, Warszawa 2011
Ponadto:
Raport o zagrożeniach wolności słowa w Polsce:
http://212.7.212.20/2011/10/raport-o-zagrozeniach-wolnosci-slowa-spjn.pdf
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/122967-na-deser-zimna-wojna-piotra-skorzynskiego-wolnosc-trzeba-stale-zdobywac-nie-mozna-jej-tylko-posiadac
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.