Kilkadziesiąt uszkodzonych domów, zniszczone samochody, setki powalonych drzew - to bilans wichur, które przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską. Jak wynika z danych straży pożarnej, rannych zostało w sumie pięć osób.
Najtrudniejsza sytuacja była w czterech województwach: pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W sumie przez całą niedzielę aż do dzisiaj, do godziny szóstej rano, strażacy interweniowali w całym kraju około tysiąc razy; w tym tylko od północy do godziny szóstej rano ponad 700 razy
- powiedział w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.
Jak dodał, akcje polegały głównie na usuwaniu z dróg powalonych drzew. Strażacy ewakuowali też mieszkańców uszkodzonych przez wichury budynków.
Z dotychczasowych danych straży pożarnej wynika, że zerwanych zostało wiele linii energetycznych, a spadające konary i powalone drzewa uszkodziły kilkadziesiąt samochodów.
Rannych zostało w sumie pięć osób; dwie w województwie zachodniopomorskim i trzy w województwie pomorskim. W czterech przypadkach na jadące samochody przewróciły się drzewa. Piąta osoba została ranna w Stoczni Gdańskiej, gdy wiatr uszkodził jedno z rusztowań
- poinformował Frątczak.
Najwięcej budynków - jak podsumował - zostało uszkodzonych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.
Ok. 10 tys. odbiorców pozbawionych było nad ranem prądu w województwie łódzkim i części Mazowsza. Najwięcej awarii zanotowano w rejonie Sieradza, Tomaszowa Maz. i Żyrardowa (woj. mazowieckie). Są one związane z zerwanymi liniami energetycznymi.
W Wielkopolsce efekty wichury to połamane drzewa i gałęzie oraz zerwana linia energetyczna.
W Wągrowcu wiatr przesunął wiatę przystankową, a w Złotowie drzewo spadło na samochód osobowy. Kierowca odniósł lekkie obrażenia ciała, został wydobyty z samochodu przez strażaków.
Także w Złotowie wiatr zerwał linię energetyczną, która - jak podała dyżurna - już naprawiono.
W województwie podlaskim ok. 100 tys. odbiorców nie miało w poniedziałek prądu. Awarie
wystąpiły w całym województwie. Prądu nie ma m.in. w Choroszczy, Korycinie i Gródku, zwłaszcza na terenach wiejskich tych gmin. Trwa usuwanie awarii.
Do godz. 7 strażacy przyjęli ok. 140 zgłoszeń związanych z wichurami, ale zaznaczają, że takich zdarzeń jest coraz więcej. M.in. w Zambrowie wiatr zerwał fragmenty dachu na bloku; we wsi Jurasze zniszczył szczyt domu, zaś we wsi Posielanie zerwany został dach i więźba dachowa. W Grajewie wichura całkowicie zniszczyła dach budynku, a blacha spadła na linię energetyczną. W Sokółce silny wiatr uszkodził maszt na budynku powiatowej straży pożarnej.
Na Warmii i Mazurach blisko 200 drzew zostało przewróconych na drogi, 45 tys. gospodarstw pozbawionych było prądu.Część dróg jest nadal zablokowana.
Silny wiatr zerwał dachy z budynków w Rucianem-Nidzie i Rogitach k. Braniewa. W Ostródzie rusztowanie stojące przy budynku mieszkalnym przewróciło się na zaparkowany w pobliżu samochód.
Rano w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego bez prądu pozostawało 20 tys. odbiorców. Około 25 tys. wiejskich gospodarstw nie ma prądu na Mazurach. Jak powiedział Andrzej Piekarski, rzecznik PGE Dystrybucja w Białymstoku, brygady wyjechały od rana w teren, żeby oszacować straty.
Do 200 tys. wzrosła liczba gospodarstw w Pomorskiem, głównie na Kaszubach i Kociewiu, pozbawionych prądu przez awarie spowodowane bardzo silnym wiatrem.
W związku z usuwaniem skutków wichury w Pomorskiem straż pożarna zanotowała do godzin rannych w poniedziałek ok. 300 interwencji. Zgłoszenia dotyczyły m.in. powalonych drzew, zerwanych reklam.
Uszkodzona jest sieć trakcyjna pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą na Dolnym Śląsku. Na trasie nie kursują pociągi, wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.
Podczas wieczornej wichury na tory zwaliło się drzewo. Pasażerowie podróżujący pomiędzy Jelenia Górą a Szklarską Porębą mogą skorzystać z autobusowej komunikacji zastępczej.
Oprócz kłopotów na kolei silny wiatr nie spowodował na Dolnym Śląsku poważniejszych szkód.
Po wichurach, które przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Pomorzem Zachodnim uszkodzone zostały liczne linie energetyczne; 35 tys. osób nie ma prądu.
Na Zachodnim Pomorzu problemy z prądem mają głównie mieszkańcy dawnego woj. koszalińskiego, m.in. takich powiatów jak Polanów, Tychowo, Połczyn Zdrój, Bobolice. W zachodniej części regionu doszło jedynie do pojedynczych uszkodzeń, które były na bieżąco usuwane.
Strażacy interweniowali ok. 130 razy. Głównie przy usuwaniu połamanych konarów. Zwalone drzewo zerwało trakcję kolejową na trasie Szczecin-Koszalin. Utrudnienie zostało już usunięte. Sytuacja w woj.zachodniopomorskim powoli się stabilizuje. Wiatr słabnie. Urząd Morski w Słupsku odwołał już alarm morski.
W regionie kujawsko-pomorskim strażacy interweniowali ponad 150 razy.
Większość interwencji związana była z usuwaniem połamanych drzew i konarów. Wichura uszkodziła także poszycia ponad dwudziestu dachów domów i budynków gospodarczych.
W jednej z podtoruńskich miejscowości w nocy zawaliła się ściana szczytowa budynku mieszkalnego. Ewakuowano sześć osób, ale nikt nie doznał obrażeń.
Z powodu wichury problemy z dostawą prądu do odbiorców wystąpiły w rejonie Lipna i Wąbrzeźna. Do wsi Zaduszniki (pow. linowski) strażacy dostarczyli agregat prądotwórczy, by zasilić pompę infuzyjną w jednym z domów na terenie tej miejscowości.
W Bydgoszczy powalone drzewo przygniotło zaparkowany na ulicy samochód. Wichura przewróciła też kilkunastometrową choinkę świąteczną ustawioną już na Starym Rynku.
Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na Wybrzeżu, gdzie wichura pojawiła się wcześniej niż w Kujawsko-Pomorskiem, na bydgoskim lotnisku wylądował samolot relacji Warszawa-Gdańsk, a pasażerowie pojechali w dalszą drogę autokarem.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/122741-po-nocnych-wichurach-brak-pradu-zablokowane-drogi-zerwane-dachy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.