Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski poparł propozycję Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w sprawie postawienia w Wiedniu pomnika Jana III Sobieskiego; w liście wysłanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego poprosił o pomoc w tej sprawie - poinformowało media biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.
„Postać człowieka o tak ogromnych zasługach, wodza dzięki któremu Europa zachowała swą dotychczasową tożsamość, jest w miejscu jego zwycięstwa upamiętniona jedynie poprzez skromną tablicę w kościele na Kahlenbergu. Byłbym także wdzięczny, gdyby wystosował Pan Prezydent prośbę o przychylność dla tej inicjatywy do Prezydenta Republiki Austrii. Nadałoby to naszym staraniom stosowną rangę i ogromnie przyczyniłoby się do ugruntowania świadomości wagi dokonań Jana III Sobieskiego” - napisał prof. Majchrowski do prezydenta RP.
Według niego pomnik w miejscu, z którego w 1683 roku Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami, pozwoli "wyprowadzić z cienia" tę wielką postać.
Prof. Majchrowski poprosił w swoim liście prezydenta Komorowskiego o objęcie honorowym patronatem projektu stworzenia wiedeńskiego pomnika zwycięskiego króla.
Jak poinformowała Polską Agencją Prasową szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, list prof. Majchrowskiego wpłynął do Kancelarii Prezydenta.
"Dziennik Polski" poinformował, że oba wymienione wyżej stowarzyszenia oczekują na przychylność austriackiej Polonii. Według prezesa Stowarzyszania Twórczego Artystyczno-Literackiego Stanisława Franczaka koszt budowy pomnika to ok. 1,5 miliona złotych.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/122437-czy-w-wiedniu-stanie-pomnik-krola-jana-iii-sobieskiego-koszt-budowy-monumentu-to-ok-15-miliona-zlotych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.