Przemysław Wipler: 17 pytań do premiera Tuska. "Są gotowi do operowania, ale Twojego portfela"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP
PAP

Pytania te zamierzam zadać Premierowi w trakcie pytań do ekspose osobiście lub z pomocą Koleżanek i Kolegów z KP PiS.

Cytat Ronalda Reagana z maja 1983 r. jest jak najbardziej adekwatny jako komentarz do wystąpienia inaugurującego pracę nowego rządu Donalda Tuska:

"Tak, uzdrowiciele deficytu budżetowego wyjęli już skalpele, ale nie kierują ich w stronę budżetu. Ten jest tak rozdęty jak zwykle i ciągle rośnie. Są gotowi do operowania, ale Twojego portfela".

Podsumowując propozycje premiera niestety trzeba stwierdzić, że po 4 latach rządowi zabrakło pieniędzy, więc wpadł na pomysł, by okraść własnych obywateli. Stąd moje pytania:

1. Czy rząd rozważał, rozważa lub planuje rozważyć jakąkolwiek modyfikację działania progu ostrożnościowego 55% długu publicznych do PKB z ustawy o finansach publicznych?

2. Zgodnie z rankingiem jurysdykcji podatkowych Banku Światowego "Paying Taxes" Polska straciła od początku poprzedniej kadencji 3 miejsca, a w samym ostatnim roku aż 6 miejsc. Nasza 127 pozycja to czwarta liga na świecie, gramy w grupie z Burundi, Laosem i Zimbabwe i zamykamy tabelę. Taki był efekt obiecanego przez Premiera cztery lata temu tzw. "radykalnego uproszczenie podatków". Czy brak zmian personalnych w MF oznacza kontynuację tej polityki?

3. Premier mówił o "twardym reagowaniu", w nowej kadencji "na wszystkie próby omijania podatków". Obecnie Minister Finansów prowadzi nagonkę skarbową na darmowe pakiety medyczne i imprezy integracyjne dla pracowników, które mają być doliczone do ich PIT. Czy nowa polityka "twardego reagowania" dotknie także osoby, które za darmo
mieszkają w willach zagranicznych przedsiębiorców?

4. Czy ministerstwo finansów widzi jakieś dziury w polskim systemie podatku dochodowego - zarówno PIT jaki CIT? Jak szacuje ich wartość i czy zamierza je zlikwidować? W jaki sposób?

5. O ile wzrośnie maksymalnie akcyza w trakcie całej kadencji i na które towary? Jakie działania osłonowe planuje rząd by walczyć z przemytem rosnącym lawinowo wraz ze stawkami akcyzy na papierosy, paliwo, alkohol - straty państwa z tego tytułu szacuje się na 6 miliardów złotych rocznie - to jest szacunkowy koszt obwodnicy Warszawy?

6. Jakie inne działania niż w zakresie podatków planuje rząd w ramach polityki prorodzinnej?

7. Czy rząd podniesie składki ryczałtowe odprowadzane przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą?

8. Czy rząd będzie prowadził działania mające na celu podniesienie danin publicznych obciążających umowy zlecenie i umowy o dzieło? W szczególności - czy planowane jest podniesienie składek i podatków
obciążających te umowy?

9. Czy prowadzone są prace nad podwyżką podatku CIT? Jeśli tak, to jaka jest planowana nowa stawka tego podatku?

10. Premier mówił, że - zbyt optymistyczna decyzja poprzedników o obniżeniu składek przyczyną deficytu w rentach - przypominam, że decyzja dwustopniowej obniżce, i obie były zainicjowane przez PiS ale zaakceptowana przez PO. Dzięki obniżce składki rentowej 13 punktów procentowych rządu Jarosława Kaczyńskiego w Polsce powstało 800
tysięcy nowych miejsc pracy - połowa w całej UE. Czy rząd oszacował ile miejsc pracy straci polska gospodarka w wyniku podniesienia składki rentowej, czy widzi związek pomiędzy wysokością składki rentowej i klinem podatkowym a bezrobociem?

11. Serwisy informacyjne podają, że pierwszą ofiarą pańskiego ekspose jest KGHM. Inwestorzy słysząc o podatku od miedzi i srebra w trakcie dnia spadły już o 5%. Czy jakiś z Pańskich kolegów zajął krótkie pozycje na sprzedaż akcji tej spółki?

12. Jak wyglądać będzie w nowej kadencji stanowisko rządu w sprawie ustawy o zawodach prawniczych - czy utworzona zostanie instytucja doradcy prawnego, jakie kompetencje mieć będą doradcy i jak wyglądać będzie ich droga do wykonywania zawodu?

13. O ile rząd planuje zmniejszyć zatrudnienie w administracji rządowej? Maleńka Irlandia obcina właśnie zatrudnienie o administracji o 23 tysiące. Z jakiej liczby mamy rozliczań Pana premiera pod koniec
Pańskiego rządu?

14. Czy już w tym momencie wiadomo, czy stawka podstawowa VAT wzroście o 24%? Kiedy zostaniemy o tym poinformowani?

15. Czy rząd zamierza uwolnić ceny energii dla gospodarstw domowych? Jak szacuje wzrost jej cen w takim przypadku?

16. W jaki sposób będę prowadzone w parlamencie i rządzie działania w zakresie deregulacji gospodarki? Jaki minister będzie za nie odpowiedzialny?

17. Premier zapowiedział, że liczba zawodów regulowanych spadnie o połowę - czyli o jakieś 190. Jakie konkretnie zawody rząd zamierza otworzyć dla młodych Polaków? Czy ktoś o tym już myślał, czy liczba ta padła tylko dlatego, że ładnie wygląda? Który minister będzie odpowiedzialny za osiągnięcie tego celu?


Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych