Eurogeddon. "Ogień podłożyła grupa szalonych Neronów. Natchnieni płomieniem tworzą poezję unijnych sześciopaków"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Nasilają się głosy, które postulują aby solidne kraje strefy euro miały więcej do powiedzenia w sprawach gospodarczych w eurostrefie. Solidne, w domyśle te które mają rating AAA. Cóż, oprocentowanie obligacji wskazuje, że na ten rating zasługują … tylko Niemcy.

Najbliższe miesiące będą bardzo ciekawe, dynamika procesu politycznego może być równie ciekawa jak zdarzenia na rynkach finansowych. Ale czy Eurogeddon do kwadratu to nie za dużo dla Europejczyków, tak jak kiedyś CDO do kwadratu to było za dużo dla rynków finansowych.

Europa dwóch prędkości się budzi do życia. Tylko prędkość nie dotyczy tempa wzrostu PKB, tylko tempa przybliżania się do statusu bankruta. Rdzeń będzie Europą wolnej prędkości, a peryferia szybkiej. Gdzie za znajdzie się Polska zależy od nas. W każdym razie stopniowo okazuje się, że Francja leży na peryferiach Europy.

Powyżej, na ilustracji, wykres z FT pokazujący stan obecny, ale sytuacja jest dynamiczna.

Dzisiaj w Dzienniku GP ukazał się mój tekst pt. Zanim zaatakują nas finansowi barbarzyńcy po najlepszych uczelniach. Jest też inny ciekawy tekst, pokazujący, że trzech głównych architektów zmian w krajach pogrążonych w kryzysie pracowało w przeszłości w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Kiedyś mówiło się że Goldman Sachs rządzi Ameryką, czy teraz można powiedzieć, że rządzi także Unią Europejską.

Jutro ukaże się mój felieton w Rzeczpospolitej pt. Eurogeddon, poniżej krótki fragment:

Kilka miesięcy temu pisałem, że upadek Rzymu po raz kolejny zakończy pewną epokę i rozpocznie następną, o wiele bardziej mroczną. Tylko ja uważam, ż Rzym już zaczął płonąć i zastanawiam się co można zrobić gdy na rynkach wybuchnie panika. Martin Wolf z Financial Times ciągle łudzi się, że pożar Rzymu można ugasić. Ale nie dostrzega, że ogień podłożyła grupa szalonych Neronów, którzy natchnieni płomieniem nadchodzącej tragedii tworzą garbatą poezję unijnych sześciopaków.



A tutaj dzisiejszy artykuł z Financial Times opisujący dalsze silne wzrosty oprocentowania obligacji Hiszpanii, Włoch i Francji, które poprzedzają Eurogeddon.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych