Prezes IPN dr Łukasz Kamiński otworzył wystawę "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980"1981"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Egzemplarz gry "303" przekazano weteranowi Dywizjonu 303 p. Tadeuszowi Terlikowskiemu.
Egzemplarz gry "303" przekazano weteranowi Dywizjonu 303 p. Tadeuszowi Terlikowskiemu.

W dniu 14 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Northeastern Illinois University w Chicago Prezes IPN dr Łukasz Kamiński otworzył wystawę "Fenomen Solidarności. Migawki z dziejów Polski, 1980"1981".

W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. konsul Rzeczpospolitej Polskiej Zygmunt Matynia, rektor NIU dr Sharon K. Hahs oraz dziekan Graduate College dr Janet Fredericks. Krótki referat na temat historii NSZZ "Solidarność" wygłosił Tomasz Kozłowski, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN. Wystawa w sierpniu i wrześniu br. prezentowana była w Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie, we wrześniu na Columbia University w Nowym Jorku, a od 14 listopada można ją oglądać na Northeastern Illinois University w Chicago (Library Building, 5500 North St. Louis Avenue). Prezentacja wystawy w Chicago jest możliwa dzięki współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Konsulatem Generalnym RP w Chicago. Wystawę można oglądać w Northeastern Illinois University do 28 listopada 2011 r.

***

Wystawa w polskiej i angielskiej wersji językowej. Przedstawia ważne wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. - ukazuje drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ "Solidarność", relacje Związku z komunistyczną władzą i stosunek społeczeństwa do "Solidarności" na tle najważniejszych wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju. Przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN na 30. rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność" (dr Łukasz Kaminski jest autorem scenariusza tej wystawy).

***

14 listopada Prezes Kamiński spotkał się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego z Frankiem J. Spulą, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele KPA, m.in. prezes KPA w stanie Illinois Mary Sendra Anselmo i dr Anna Szpindor. Omówiono możliwości współpracy IPN z KPA, m.in. w zakresie edukacji oraz działań na rzecz lepszego poznania historii Polski w amerykańskich środowiskach akademickich. Tego samego dnia miało miejsce spotkanie w konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago z Wiesławem T. Chodorowskim, Prezesem Fundacji Armii Krajowej, oraz innymi przedstawicielami środowisk polskich kombatantów. Wieczorem Prezes IPN spotkał się z przedstawicielami Polonii w Teatrze Chopina.

15 listopada miało miejsce spotkanie z prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce, p. Andrzejem Gędłkiem. Po spotkaniu wspólnie złożono wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej, ufundowaną przez Związek Podhalan. Prezes IPN złożył również kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia (wraz wdową po jego twórcy Wojciechu Sewerynie, p. Marią Seweryn) oraz odwiedził kwaterę polskich weteranów na cmentarzu Mary Hill.

W godzinach popołudniowych Prezes Kamiński wziął udział w spotkaniu z polskimi nauczycielami, przedstawicielami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Podczas spotkania została omówiona działalność IPN, a w szczególności oferta edukacyjna dla nauczycieli polonijnych. Pracownik BEP Karol Madaj zaprezentował gry edukacyjne przygotowane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Polscy nauczyciele mogli rozegrać turniej gry "Kolejka". Egzemplarz gry "303" przekazano weteranowi Dywizjonu 303 p. Tadeuszowi Terlikowskiemu.

Podczas wizyty w Chicago Prezes IPN udzielił licznych wywiadów dla polonijnych mediów.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych