Nazwisko kpt. Władysława Raginisa wreszcie na tablicy na jego grobie, choć bez zgody

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Kpt. Władysław Raginis. Rys. Rafał Roskowiński, źródło: komiks "WIZNA 1939. 40:1"
Kpt. Władysław Raginis. Rys. Rafał Roskowiński, źródło: komiks "WIZNA 1939. 40:1"

Tablica na mogile na Górze Strękowej koło Wizny zawiera już najważniejsze nazwisko – dowódcy bohaterskiej obrony z września 1939 roku – kapitana Władysława Raginisa.

Umieściło je - bez wymaganych formalnie pozwoleń – stowarzyszenie Wizna'39, które popularyzuje pamięć o kpt. Raginisie.

Kapitan Władysław Raginis, dowódca odcinka Wizna, żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza, zginął w jednym z bunkrów pod Wizną 10 września 1939 roku po trzech dniach walk z Niemcami.

We wrześniu 2011 r. po ekshumacji dokonano uroczystego pochówku szczątków kapitana i innych żołnierzy, którzy tam walczyli. Na tablicy nie było jednak nazwiska kapitana, bo nie było wówczas wyników badań DNA, które potwierdzały, że odnaleziono szczątki Raginisa. Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potwierdził to dopiero kilka tygodni później.

Prezes stowarzyszenia Wizna'39 Dariusz Szymanowski przyznał w rozmowie z PAP, że napis na okolicznościowej płycie na Górze Strękowej został uzupełniony kilka dni temu, bez pozwolenia, w czwartek wieczorem, bo - jak powiedział - "nie wyobrażał sobie", by na 1 listopada, na święto Wszystkich Świętych na grobie kapitana nie było jego nazwiska.

Stowarzyszenie do tej pory nie odebrało jednak protokołu z tych badań, który jest podstawą do ubiegania się o uzupełnienie napisu. Nie będą składane do wojewody podlaskiego formalne pisma o zgodę na umieszczenie tego napisu, bo – jak mówi Szymanowski – „nie ma to już sensu”. Złoży jedynie zawiadomienie w tej sprawie i wyjaśni swoje działanie. Chce też prosić wojewodę, by stowarzyszenie mogło opiekować się tym miejscem.

Na tablicy w miejscu, gdzie 10 września 2011 roku z honorami pochowano szczątki bohaterów spod Wizny napisano, że spoczywają w tym miejscu żołnierze Wojska Polskiego Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew", "heroiczni obrońcy odcinka Wizna w dniach 7-10.09.1939 roku, którzy oddali życie w obronie ojczyzny przed niemieckimi najeźdźcami". Znalazły się tam też teraz nazwiska i funkcje kpt. Władysława Raginisa oraz jego zastępcy porucznika Stanisława Brykalskiego, który był także dowódcą baterii artylerii.

Bitwa, jaka rozegrała się w dniach 7-10 września 1939 roku pod Wizną nazywana jest „polskimi Termopilami”. Wojsko Polskie w liczbie ok. 720 żołnierzy dowodzonych przez kapitana Raginisa, stawiło opór ponad 30 tysiącom uzbrojonych w broń pancerną Niemców, wspieranych kilkuset czołgami oraz Luftwaffe. Po trzech dniach walk, nie chcąc się poddać, kpt. Raginis popełnił samobójstwo.

Dużą zasługę w rozsławieniu bohaterskich obrońców Wizny miał szwedzki zespół Sabaton, który poświęcił temu wydarzeniu utwór "40:1".

znp, PAP

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych