Bp Skworc nowym metropolitą katowickim. "Diecezja, którą kierował wcześniej, jest znana z dużej liczby powołań"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 11.09.2009. biskup tarnowski Wiktor Skworc. Fot. PAP
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 11.09.2009. biskup tarnowski Wiktor Skworc. Fot. PAP

Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji metropolity katowickiego złożoną ze względu na wiek przez 77-letniego abp. Damiana Zimonia. Na jego miejsce Papież mianował dotychczasowego ordynariusza tarnowskiego, bp. Wiktora Skworca.

Nowy arcybiskup katowicki wywodzi się ze Śląska. Urodził się w Rudzie Śląskiej i ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, które miało wówczas siedzibę w Krakowie.W trakcie studiów seminaryjnych pracował przez rok w kopalni węgla kamiennego (obowiązek praktyk kleryckich wprowadził biskup katowicki Herbert Bednorz). Przez szereg lat pełnił funkcję kanclerza kurii katowickiej, a od 1992 r. do chwili nominacji biskupiej był wikariuszem generalnym archidiecezji. 13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował go biskupem tarnowskim.

Biskup Skworc podjął szereg inicjatyw w diecezji tarnowskiej. Z myślą o młodych utworzył Katolickie Centra Edukacji Młodzieży „Kana” – najpierw w Tarnowie, a później w trzech innych miastach. To z jego inicjatywy w Starym Sączu, gdzie w 1997 r. Papież kanonizował bł. Kingę, powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Dla katolików świeckich zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach organizował cyklicznie Diecezjalne Forum. Samorządowców biskup tarnowski zapraszał na dni skupienia, na których uwrażliwiał ich na katolicką naukę społeczną. Diecezja tarnowska, którą kierował, jest znana z dużej liczby powołań i zaangażowania misyjnego. Biskup Skworc skierował do pracy w krajach misyjnych, jak również na Wschód i do krajów Europy Zachodniej około 150 księży.

Po trzynastu latach posługi pasterskiej w Tarnowie, bp Wiktor Skworc wraca na Śląsk. Benedykt XVI mianował go 29 października br. arcybiskupem katowickim.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Skworc jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oraz Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Niedawno zakończył 10-letnią pracę jako przewodniczący Komisji ds. Misji. Przewodniczy też Zespołowi ds. Finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Arcybiskup Damian Zimoń był ordynariuszem katowickim od 1985 r. Mottem swojej biskupiej posługi uczynił słowa „Praedicamus Christum Crucifixum” („Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego”). Konsekracja biskupa odbyła się 29 czerwca 1985 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W roku 1992 został arcybiskupem metropolitą.

Arcybiskup Zimoń położył duży nacisk na działalność dobroczynną Kościoła. Wielką wagę przykładał do pielgrzymek stanowych – kobiet i mężczyzn – do Piekar Śląskich. W 2007 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za ”wkład w kulturę Śląska i propagowanie godności ludzi pracy”.

W Konferencji Episkopatu pełnił funkcję członka Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Ekumenizmu oraz opiekuna Duszpasterstwa Głuchych w Polsce. Wcześniej był m.in. członkiem Rady Stałej Episkopatu, przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski (1989-2006) oraz członkiem Komisji ds. kontaktów z Episkopatem Niemiec. Brał udział w pracach Komisji Głównej II Synodu Plenarnego, a także Narodowego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000. Jest członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych