W siedzibie Sztabu Generalnego odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. gen. Franciszka Gągora

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Lucyna Gągor odsłoniła tablicę poświęconą pamięci jej męża, fot. PAP
Lucyna Gągor odsłoniła tablicę poświęconą pamięci jej męża, fot. PAP

Tablicę upamiętniającą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odsłonięto w siedzibie sztabu w Warszawie. W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in. wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch oraz rodzina gen. Gągora.

Odsłonięcie tablicy odbyło się w ramach obchodów 93. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Żołnierze SG WP po raz pierwszy zaprezentowali na rękawach mundurów oznakę rozpoznawczą SG WP wprowadzoną przez Ministra Obrony Narodowej. Wręczono także odznaczenia, odznaki pamiątkowe i dyplomy, m.in. oficerom i pracownikom obchodzącym jubileusz służby.

Tablica upamiętniająca gen. Franciszka Gągora została ufundowana ze środków zebranych wśród obecnych i byłych żołnierzy i pracowników SG WP oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz organizacji kombatanckich.

Gągor był szefem Sztabu Generalnego WP od 2006 r. Zginął 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku w katastrofie prezydenckiego Tu-154.

SG WP powołano 25 października 1918 roku Rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Jak poinformował na stronie internetowj zespół prasowy Sztabu, u progu odzyskania przez Polskę niepodległości Sztab Generalny tworzył od podstaw zręby nowoczesnej armii, był architektem jej struktury, systemów dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia.

Obecnie w SG pełni służbę i pracuje ponad 600 żołnierzy zawodowych oraz pracowników cywilnych wojska. Jego główną funkcją jest strategiczne planowanie rozwoju i użycia Sił Zbrojnych.

PAP/Prej

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych