Prezentowaliśmy już analizy prof. Przemysława Śleszyńskiego dotyczące niepokojącego zjawiska nadreprezentacji głosów nieważnych (za sprawą dwóch krzyżyków na karcie lub więcej) w wyborach do sejmików wojewódzkich w latach 2006 i 2010 na Mazowszu.
Dziś kolejna analiza naukowca - tym razem dotycząca wyborów samorządowych z lat 1998 i 2002:
Mapy, które wykonałem dla 1998 i 2002 roku i które prezentuję jako ostatnie, pokazują kolejną odsłonę zastanawiających rozkładów przestrzennych udziałów głosów nieważnych w wyborach do rad sejmików wojewódzkich. O ile obraz przestrzenny dla 2010 i 2006 roku okazał się dość podobny, to zagłębiając się jeszcze bardziej wstecz, zwłaszcza rok 2002 cechuje się znacznie większą siłą nawiązywania do granic województw.
Pragnę jeszcze raz podkreślić, że wykryte prawidłowości przestrzenne dotyczą wyborów do rad sejmików wojewódzkich. Natomiast poza incydentalnymi lub lokalnymi zdarzeniami, nie stwierdziłem przestrzennych prawidłowości związanych z głosami nieważnymi dla wyborów prezydenckich 2005 i 2010, jak też wyborów parlamentarnych 2005 i 2007. W przypadku tych zdarzeń, dysponowałem danymi gminnymi dotyczącymi łącznej liczby głosów nieważnych, bez podania przyczyn nieważności. Jednak ze względu na niski udział głosów nieważnych, nie powinno to mieć znaczenia.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w tej sprawie. Proszę też o uszanowanie mojej prywatności, zwłaszcza przez media, w tym nie kierowanie pytań, wywiadów, itp., których nie będę udzielał w tej sprawie, poza prywatną korespondencją. Wszystko co miałem publicznie do powiedzenia w tej materii, znajduje się na mapach, które zresztą łatwo może wykonać niemal każdy i dlatego też nie ma już potrzeby, żeby łączyć je z moim nazwiskiem. W Polsce jest też liczny zespół wybitnych specjalistów zajmujących się politologią, socjologią i geografią wyborczą, którzy z pewnością mogą sprostać potrzebom wyjaśnienia tej trudnej sprawy.
Swoją pracę wykonałem najlepiej jak potrafiłem, teraz kolej na innych.
6 października 2011 r. Przemysław Śleszyński
Mapa 1 pokazuje odsetek głosów nieważnych oddanych w wyborach samorządowych w rozbiciu na gminy.
Mapa 2 - KLUCZOWA - pokazuje odsetek głosów nieważnych wskutek postawienia 2 krzyżyków. A więc głosów - to już nasz komentarz - które najłatwiej sfalsyfikować poprzez dodanie drugiego krzyżyka, obok tego postawionego przez wyborcę.
Mapa 3 pokazuje odsetek głosów nieważnych wskutek braku krzyżyka; są to więc karty, z których wyborcy nie skorzystali.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/119832-kolejna-analiza-prof-przemyslawa-sleszynskiego-tym-razem-dotyczaca-wyborow-do-sejmikow-wojewodzkich-z-lat-1998-i-2002
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.