PiS zamówiło sondaż dotyczący obiektywności stacji telewizyjnych w Polsce. TVN i TVN24 najmniej obiektywne

Rys. Andrzej Krauze
Rys. Andrzej Krauze

PiS zamówiło sondaż dotyczący obiektywności stacji telewizyjnych w Polsce.

Powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości ocenili, że najmniej obiektywne są TVN i TVN24.

W sondażu - jak mówiła na konferencji prasowej w Warszawie Jadwiga Wiśniewska (PiS) - zapytano "komu najbardziej sprzyjają stacje telewizyjne".

Jeśli chodzi o TVN i TVN24, to więcej badanych mówi o ich stronniczości niż bezstronności.

- powiedziała Wiśniewska.

Według wyników przytoczonych przez posłankę PiS, 31 proc. respondentów oceniło, że TVN sprzyja koalicji PO-PSL; 2 proc. - PiS, a 1 proc. - SLD; 28 proc. uważa, że jest to stacja bezstronna, a 38 proc. nie ma zdania. W odniesieniu do TVN24, 28 proc. badanych uważa, że sprzyja ona koalicji PO-PSL; 2 proc. - PiS; 1 proc. - SLD, a 26 proc. uważa ją za bezstronną.

Te badania pokazują jak bezstronną telewizją jest TVN i TVN24.

- powiedziała Wiśniewska.

13 proc. pytanych uważa, że TVP1 sprzyja koalicji PO-PSL; 13 proc. - PiS; 1 proc. - SLD, a 35 proc. uznaje ją za bezstronną. 36 proc. ankietowanych za bezstronną uważa TVP2.

Małgorzata Raczyńska, była szefowa TVP1, startująca z warszawskiej list PiS powiedziała, że gusta polityczne Polaków kształtują nie tylko programy informacyjne, ale także programy publicystyczne, programy rozrywkowe, satyryczne, a nawet telewizje śniadaniowe, które - jak stwierdziła -

często samym przeglądem prasy i eliminacją pewnych tytułów powodują pokazanie innej optyki.

Krzysztof Czabański, b. prezes Polskiego Radia, startujący z listy bielskiej, mówił natomiast, że na spotkaniach z wyborcami często mocnym motywem jest "wołanie o uczciwe media".

Wiele osób ma wrażenie, że ich światopogląd i ich głos nie znajduje miejsca w mediach głównego nurtu.

- ocenił Czabański.

Wykluczenie z debaty publicznej co najmniej połowy narodu jest zagrożeniem dla demokracji. Po wygranych przez PiS wyborach jednym z priorytetów będzie zajęcie się nowym otwarciem na rynku medialnym, wzmocnieniem niezależnych inicjatyw medialnych, usunięciem z prawa wszystkich zagrożeń dla niezależności dziennikarskiej i wolności słowa.

- powiedział kandydat PiS.

Jak poinformowała Wiśniewska, badanie przeprowadzono na grupie tysiąca osób w dniach 15-18 września.

PAP/ Bar

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.