PiS zamówiło sondaż dotyczący obiektywności stacji telewizyjnych w Polsce. TVN i TVN24 najmniej obiektywne

Rys. Andrzej Krauze
Rys. Andrzej Krauze

PiS zamówiło sondaż dotyczący obiektywności stacji telewizyjnych w Polsce.

Powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości ocenili, że najmniej obiektywne są TVN i TVN24.

W sondażu - jak mówiła na konferencji prasowej w Warszawie Jadwiga Wiśniewska (PiS) - zapytano "komu najbardziej sprzyjają stacje telewizyjne".

Jeśli chodzi o TVN i TVN24, to więcej badanych mówi o ich stronniczości niż bezstronności.

- powiedziała Wiśniewska.

Według wyników przytoczonych przez posłankę PiS, 31 proc. respondentów oceniło, że TVN sprzyja koalicji PO-PSL; 2 proc. - PiS, a 1 proc. - SLD; 28 proc. uważa, że jest to stacja bezstronna, a 38 proc. nie ma zdania. W odniesieniu do TVN24, 28 proc. badanych uważa, że sprzyja ona koalicji PO-PSL; 2 proc. - PiS; 1 proc. - SLD, a 26 proc. uważa ją za bezstronną.

Te badania pokazują jak bezstronną telewizją jest TVN i TVN24.

- powiedziała Wiśniewska.

13 proc. pytanych uważa, że TVP1 sprzyja koalicji PO-PSL; 13 proc. - PiS; 1 proc. - SLD, a 35 proc. uznaje ją za bezstronną. 36 proc. ankietowanych za bezstronną uważa TVP2.

Małgorzata Raczyńska, była szefowa TVP1, startująca z warszawskiej list PiS powiedziała, że gusta polityczne Polaków kształtują nie tylko programy informacyjne, ale także programy publicystyczne, programy rozrywkowe, satyryczne, a nawet telewizje śniadaniowe, które - jak stwierdziła -

często samym przeglądem prasy i eliminacją pewnych tytułów powodują pokazanie innej optyki.

Krzysztof Czabański, b. prezes Polskiego Radia, startujący z listy bielskiej, mówił natomiast, że na spotkaniach z wyborcami często mocnym motywem jest "wołanie o uczciwe media".

Wiele osób ma wrażenie, że ich światopogląd i ich głos nie znajduje miejsca w mediach głównego nurtu.

- ocenił Czabański.

Wykluczenie z debaty publicznej co najmniej połowy narodu jest zagrożeniem dla demokracji. Po wygranych przez PiS wyborach jednym z priorytetów będzie zajęcie się nowym otwarciem na rynku medialnym, wzmocnieniem niezależnych inicjatyw medialnych, usunięciem z prawa wszystkich zagrożeń dla niezależności dziennikarskiej i wolności słowa.

- powiedział kandydat PiS.

Jak poinformowała Wiśniewska, badanie przeprowadzono na grupie tysiąca osób w dniach 15-18 września.

PAP/ Bar

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...