"Financial Times": Grecja jest stracona, ratujmy eurostrefę. "Jej bankructwo nie musi wywołać zbyt dużych perturbacji"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Minister finansów Grecji Evangelos Venizelos opuszcza siedzibę Ministerstwa Finansów, PAP/EPA
Minister finansów Grecji Evangelos Venizelos opuszcza siedzibę Ministerstwa Finansów, PAP/EPA

Priorytetem strefy euro powinno być ratowanie jej samej, a nie tylko Grecji, tym bardziej, że zalecana Atenom terapia tylko pogarsza grecką kondycję ekonomiczną - napisał we wtorek "Financial Times".

Gazeta argumentuje, że należy dopuścić do bankructwa Grecji, ale pod warunkiem, że przed jego skutkami z góry zabezpieczone zostaną inne zagrożone kraje.

"Strukturalne wady strefy euro są dla niej większym zagrożeniem niż to, co dzieje się w Atenach. Grecja stała się tematem zastępczym (dla szerszych problemów eurolandu - PAP)" - napisał "FT" w komentarzu.

"Politycy eurostrefy muszą przyjąć do wiadomości, że idzie o znacznie większą stawkę niż ratowanie Grecji" - uznała gazeta.

Zdaniem "FT", trzeba zaakceptować tę przykrą prawdę, że uratowanie Grecji jest łatwym zadaniem, a usunięcie wad konstrukcyjnych eurostrefy - o wiele trudniejszym.

"Prawdą jest, że Grecja musi przeprowadzić głębokie reformy strukturalne i społeczne, jeśli na jakimś etapie w przyszłości ma stanąć na własnych nogach. Jednak wymaganie od rządu w Atenach, by jeszcze konsekwentniej stosował taktykę spalonej ziemi, mija się z celem" - uważa gazeta.

"Taka reakcja nie tylko pogorszyła sytuację Grecji, ale postawiła pod znakiem zapytania trwałość eurostrefy. Obie te kwestie: ratowanie Grecji i utrzymanie eurostrefy, należy oddzielić. Dopuszczenie do niewypłacalności Grecji w ramach eurostrefy, jako preludium do wyjścia tego kraju (z unii walutowej), jest sposobem na osiągnięcie tego celu" - napisał "FT".

"Gospodarka Grecji stanowi ok. 2 proc. PKB eurostrefy. Nawet, jeśli Grecja nie będzie mogła honorować żadnych zobowiązań dłużnych, to i tak jej bankructwo nie musi wywołać zbyt dużych perturbacji, zwłaszcza jeśli EFSF (fundusz stabilizacji finansowej eurostrefy) i Europejski Bank Centralny z góry będą przygotowane na konsekwencje" - podsumowuje gazeta.i

(PAP)/Sil

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych