Na warszawskim Ursynowie odbyła się msza św. w intencji polskiej prezydencji w Radzie UE

fot. PAP Tomasz Gzell
fot. PAP Tomasz Gzell

W warszawskiej parafii bł. Władysława z Gielniowa odbyła się msza św. w intencji polskiej prezydencji w Radzie UE.Przewodniczył jej, a także wygłosił homilię prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

W liturgii wzięli udział m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, szef MSZ Radosław Sikorski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Polska ma teraz swoje sześć miesięcy, aby przez prezydencję w UE wnieść swój pozytywny wkład w rozwój tej budowli – mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas mszy św.

W wygłoszonej homilii prymas podkreślił, że polskie przewodnictwo w Radzie UE "to wielkie wyzwanie i odpowiedzialność, z którymi wiążemy nadzieje i oczekiwania".

Dlatego kiedy mówimy o priorytetach polskiej prezydencji i kiedy modlimy się o jej powodzenie z całą szczerością i życzliwością, bo to jest nas wszystkich pragnienie, to musimy, w pokorze ducha i poczuciu odpowiedzialności, pamiętać przede wszystkim o fundamentalnych priorytetach założycieli Unii – kontynuował w homilii abp Kowalczyk.

Prymas zaznaczył, że sprawując przewodnictwo w UE powinniśmy pamiętać o prostej zasadzie rzymskiej „Primum non noce re”, co znaczy „Po pierwsze nie szkodzić”. Nawoływał, aby "nie burzyć ołtarzy przeszłości, lecz budować na nich".

Ocenił, że osiągniemy sukces, jeśli "nasze prace osadzimy na trwałym fundamencie wartości, na którym budowały całe pokolenia naszych przodków".

Dzisiejsza msza św. jest już kolejną liturgią sprawowaną w intencji polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Pierwsza została odprawiona w lipcu w Bazylice Watykańskiej. 20 września w katedrze Brukselskiej została także odprawiona msza św. w intencji Europy.

eve/ (PAP)

 

 

Komentarze

Liczba komentarzy: 0