W Grecji będą konieczne dodatkowe oszczędności budżetowe - oświadczył w poniedziałek rano stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Atenach Bob Traa w obecności greckiego ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa.
"Będą konieczne dodatkowe posunięcia w celu obniżenia deficytu budżetowego" - oświadczył Traa na konferencji zorganizowanej w Wuliagmeni pod Atenami przez brytyjski tygodnik "Economist".
Traa zaapelował o szybką reformę administracji podatkowej oraz ostrzegł rząd grecki przed "coraz wyższymi podatkami". Jego zdaniem, będzie potrzebne "mocniejsze poparcie polityczne", by udało się przeprowadzić reformy strukturalne, których kraj potrzebuje, m.in. w sferze fiskalnej.
"Nie odwracajmy kota ogonem" - powiedział, odnosząc się prawdopodobnie do greckiej opozycji prawicowej, która odmawia poparcia reform i cięć budżetowych.
"Podatki można obniżyć", aby pobudzić wzrost gospodarczy, ale "po reformie systemu ściągania podatków" - dodał.
Wenizelos ocenił w poniedziałek, że rozpoczynający się tydzień będzie "bardzo trudny dla kraju, dla strefy euro i dla mnie osobiście".
"Przede wszystkim musimy dotrzymać naszego zobowiązania na 2011 rok i obniżyć deficyt budżetowy do 1,8 mld euro" - powiedział minister.
Jak przypomniał, w 2009 roku wyniósł on 24 mld euro, a w 2010 roku 11 mld.
W odpowiedzi na uwagi uczestników konferencji Traa przyznał, że w Grecji "istnieje nadwyżka personelu w strefie publicznej".
"Sektor publiczny musi się zmniejszyć i przyjąć rozmiary odpowiednie dla kraju" - dodał.
Przedstawiciele tzw. trojki, czyli UE, Europejskiego Banku Centralnego i MFW, przeprowadzą w poniedziałek o godz. 18 telekonferencję z Wenizelosem. Jak poinformował grecki minister, rozmowy będą dotyczyły "porozumienia w sprawie kolejnych kroków, ram finansów publicznych i celów na lata 2011 i 2012 przy opracowywaniu wstępnego projektu budżetu".
Inspektorzy trojki mieli w poniedziałek wznowić piąty przegląd realizowania przez Grecję reform. Od jego wyników zależy przekazanie Atenom kolejnej transzy pożyczki ratunkowej. Bez tych pieniędzy Grecja utraciłaby płynność z końcem października.
W piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE we Wrocławiu zdecydowano, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji wysokości 8 mld euro zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.
(PAP)/Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/118817-mfw-konieczne-dodatkowe-oszczednosci-ze-strony-grecji-sektor-publiczny-musi-przyjac-rozmiary-odpowiednie-dla-kraju
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.