Wróciłem właśnie z Gdyni, gdzie miałem zaszczyt prowadzić jeden z paneli dyskusyjnych Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Organizatorem wydarzenia są znany reżyser i społecznik Arkadiusz Gołębiewski oraz Miasto Gdynia (wyrazy uznania dla prezydenta Wojciecha Szczurka za przejęcie tej ciechanowskiej imprezy). O samym festiwalu - zwłaszcza o wynikach konkursu - jeszcze poinformujemy.

Teraz chciałbym namówić Państwa na poświęcenie 30 minut na obejrzenie poniższego filmu - "Sny stracone, sny odzyskane", w reżyserii wspomnianego Arkadiusza Gołębiewskiego (film pokazano poza konkursem w ramach panelu dyskusyjnego).

"Sny stracone, sny odzyskane" to opowieść o losach dzieci "bandytów", czyli żołnierzy niezłomnych - zesłanych do domu dziecka, skazanych na społeczną degradację i niekończące się upokorzenia. Ale to także opowieść o wyjątkowym dziele fundacji Pamiętamy, która - wyprzedzając historyków i urzędy państwowe - odnajduje tych bezimiennych bohaterów, ofiary komuny, i przywraca pamięć oraz - oddaje cześć.

Ale to także opowieść o polityce przywracania pamięci śp. Lecha Kaczyńskiego. To właśnie ten prezydent sprawił, że wielu ludzi "odzyskało sny", a nawet - odzyskało sny.

Z kuluarowych rozmów wiem, że jest szansa na kontynuację filmu - kamera odnalazła bowiem główną bohaterkę pod Pałacem Prezydenckim w kwietniu 2010 r., w tłumie żałobników.

Zachęcam do obejrzenia - na wszystkich uczestnikach gdyńskiego pokazu film Gołębiewskiego zrobił ogromne wrażenie.