Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem wykazującym, że 21 "nowych" priorytetów programowych PO to w dużej mierze powtórzenie niezrealizowanych obietnic złożonych przez Donalda Tuska w exposé z 2007 roku.

Platforma powtarza obietnice sprzed czterech lat

Donald Tusk wygłosił 23 listopada 2007 roku exposé, w którym zidentyfikowaliśmy 195 obietnic (www.500dnispokoju.pl). Według ekspertów Fundacji Republikańskiej rząd zrealizował – bardzo liberalnie go traktując – zaledwie jedną na pięć obietnic. Zaprezentowany niedawno „nowy” program PO w przeważającej mierze jest powtórzeniem niespełnionych obietnic z 2007 roku. Co więcej rząd często prowadził działania oczywiście sprzeczne z celami deklarowanymi w exposé premiera a teraz wpisanymi do „nowego” programu.

Część z 21 priorytetów programu PO pokazuje, co rząd uważa za najważniejsze problemy i wyzwania Polski (wybudowanie 1000 Świetlików, zwiększenie wydatków na Uniwersytety Trzeciego Wieku i grupowe zajęcia zdrowotne dla seniorów, likwidacja obowiązku noszenia przez kierowcę dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy…). W przypadku pozostałych priorytetów – są one albo powtórzeniem obietnic z 2007 roku albo zapowiedzią działań, z którymi polityka rządu w trakcie ostatnich 4 lat stała w oczywistej sprzeczności. Z obietnic powtórzonych warto wspomnieć choćby:

 

wzrost pensji w budżetówce,

obniżkę podatków,

zrównoważony budżet,

obniżenie tempa przyrostu długu publicznego,

powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu,

uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego

czy wprowadzenie konkurencji dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Warto przyjrzeć się jak te obietnice były realizowane przez ostatnie cztery lata. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

Prezentacja dostępna na http://www.cafr.pl/2011/09/platforma-powtarza-obietnice-sprzed-czterech-lat/

Materiał został opracowany przez Przemysława Wiplera, pierwszego kandydata gospodarczego (nr 7) na warszawskiej liście Prawa i Sprawiedliwości (www.wipler.pl)Aleksandra Miernik
aleksandra.miernik@republikanie.org
Fundacja Republikańska