"Podmiotowość w nowoczesnej Europie" - to druga debata z cyklu "Idee Nowego Wieku", w której wziął udział prezydent Bronisław Komorowski. W spotkaniu uczestniczyli młodzi ludzie z różnych środowisk ideowych, zaś gospodarzem była "Teologia Polityczna".
"Idee Nowego Wieku" to cykl debat środowisk ideowych nowego pokolenia, realizowany z inicjatywy i pod patronatem Bronisława Komorowskiego.
"Nie wszystkich da się przebudować, nie wszystkich da się ukształtować - na ogół moje pokolenie ma swoje wady utrwalone - także i zalety" - powiedział prezydent otwierając w czwartek spotkanie w Belwederze.
Dodał jednak, że właśnie ze środowiskami młodych ideowych ludzi, którzy mają naturalną potrzebę "zachowania wyrazistości i żarliwości w poglądach", warto kształtować "nowe obyczaje", polegające na szacunku dla nawet bardzo różnych poglądów.
Po wystąpieniu prezydenta, dalsza część czwartkowego spotkania odbyła się bez udziału mediów.
Zgodnie z zasadą przyjętą w cyklu "Idee Nowego Wieku", gospodarzem kolejnych spotkań są poszczególne środowiska ideowe. Gospodarz prowadzi całe spotkanie, dobiera skład panelistów oraz przygotowuje wprowadzenie do dyskusji. Gospodarzem czwartkowej debaty było środowisko "Teologii Politycznej". Jak czytamy na stronie internetowej "Teologii Politycznej", jest to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych.
"Teologia Polityczna" założona przez dwóch filozofów Marka A. Cichockiego (wykładowca UW, dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin) i Dariusza Karłowicza (prezes Fundacji Świętego Mikołaja) jest pierwszym pismem reprezentującym nieznaną w Polsce dziedzinę z pogranicza filozofii, polityki i teologii.
"Na sprawy polityczne chcemy spojrzeć z perspektywy spraw ostatecznych" - piszą we wstępie pierwszego numeru pisma autorzy.
W swoim krótkim wystąpieniu Bronisław Komorowski poinformował, że podczas poprzedniej, czerwcowej debaty jedna z jej uczestniczek zwróciła uwagę na to, że do Belwederu nie można przyjechać rowerem, bo nie ma go gdzie zostawić. Jak zaznaczył, od tamtego czasu przed wejściem do Belwederu stanął już stojak na rowery.
Środowisko Teologii politycznej to zaplecze ideowe PJN. Prezentowało się przez lata jako bliskie ideom śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął tragicznie w niezrozumiałej do dziś katastrofie Smoleńsku. Wskutek postawy prezydenta Komorowskiego i władz Warszawy rządzonej przez PO, do dziś nie ma godnego pomnika. Władze miasta przez miesiące utrudniały modlitwę ludziom pragnącym upamiętnić Zmarłego. Straż Miejska sprzątała znicze i kwiaty, by nie leżały dłużej niż kilkadziesiąt minut. Pod Pałacem Prezydenckim dochodziło też do wielu aktów przemoc wobec osób starszych.
Niektórzy członkowie środowiska TP pełnili ministerialne funkcje za czasów sp. prezydenta Kaczyńskiego.
Kleb, wu-ka, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/118648-druga-debata-z-cyklu-idee-nowego-wieku-z-udzialem-prezydenta-komorowskiego-gospodarzem-byla-teologia-polityczna