Zła wiadomość dla "Wyborczej". "Nadal będę się zajmował mediami"

Rys. Andrzej Krauze
Rys. Andrzej Krauze

WWW.krzysztofczabanski.pl

Redaktorzy  „Gazety Wyborczej” z ulicy Czerskiej w Warszawie  pouczają mnie, żebym nie wypowiadał się o mediach publicznych. Ich zdaniem, w mediach szkodziłem. Redaktorzy  „GW” są niczym celebryci, którzy są znani z tego (i tylko z tego), że są znani. Pouczają, gdyż są znani z tego (i tylko z tego), że pouczają. Otóż, mam dla nich złą wiadomość: ludzie zasłużeni dla kultury i nauki polskiej, którzy  w życiu zrobili wiele wartościowego, mają na temat mojego kierowania Polskim Radiem opinię wręcz przeciwną do „GW”. Zawarli ją w  liście otwartym wystosowanym, kiedy pod koniec 2008r. mianowańcy z Ligi Polskich Rodzin i z „Samoobrony” inspirowani przez ministra Grada z PO,  odsunęli mnie od kierowania radiem.

Ale mam też dla „GW”  drugą złą wiadomość. Nadal będę się zajmował mediami. Choćby po to, żeby nie dopuścić do monopolu karbowych z „GW” i im podobnych.

Poniżej list, o którym wspominam:

 

List otwarty w obronie władz Polskiego Radia

W związku z sytuacją, jaką spowodowało zawieszenie przez Radę Nadzorczą Prezesa Zarządu Polskiego Radia, list otwarty w obronie jego władz skierowali znani publicyści, naukowcy i artyści. Poniżej publikujemy treść listu.

Protestujemy przeciwko działaniom, które mogą doprowadzić do zniszczenia Polskiego Radia. W trakcie ponad dwóch lat prezesury Krzysztofa Czabańskiego Polskie Radio stało się prawdziwym medium publicznym. Stwarza przestrzeń autentycznej debaty obywatelskiej, gwarantując prawo głosu wszystkim poglądom i przełamując monopol poprawności politycznej. Radio zmienia się na korzyść pod każdym względem: informacji, publicystyki, popularyzacji muzyki i innych dziedzin kultury.
Powróciły na antenę cenne audycje: codzienne cykle dla dzieci, reportaże, Teatr Polskiego Radia. Słuchacz Programu 1 nareszcie może usłyszeć koncerty Chopina i inne koncerty muzyki poważnej. Pojawiła się debata publiczna, pełen pluralizm poglądów. Nadaje się dobry i oczekiwany program z okazji świąt i uroczystości narodowych i państwowych, wzbogacony audycjami na temat „białych plam” w historii. W audycjach bierze się pod uwagę fakt, że 95% Polaków określa się jako osoby religijne i patrioci, odstępując od atmosfery niszczącej poczucie własnej wartości obywateli RP.
Wszystko to działa na rzecz ukształtowania myślącego, samodzielnego, dobrze poinformowanego społeczeństwa obywatelskiego.
1. Czesław Bielecki, architekt
2. dr Tomasz Burek, krytyk literacki
3. dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog
4. Wacław Holewiński, pisarz
5. Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy
6. Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego s.sp.
7. Janusz Krasiński, prezes honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
8. Antoni Krauze, reżyser
9. prof. Andrzej Nowak, historyk, Kraków
10. Marek Nowakowski, pisarz
11. Jolanta Zabawnik-Nowakowska, prawnik
12. prof. Anna Pawełczyńska, socjolog
13. Zofia Romaszewska
14. Zbigniew Romaszewski, wicemarszałek Senatu
15. Eustachy Rylski, pisarz
16. Bohdan Tomaszewski, dziennikarz
17. prof. Maciej Urbanowski
18. Piotr Wojciechowski, pisarz
19. Marcin Wolski, pisarz, satyryk

Warszawa, 20 listopada 2008 r.

 

 

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych