Rymkiewicz w "GP Codziennie": "Wystarczy nacisnąć przycisk pilota i oto ukazuje się nam nierzeczywisty kraj, rząd, armia..."

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

W debiutującym w piątek nowym dzienniku "Gazeta Polska Codziennie" bardzo ciekawy i jak zawsze ważny wywiad z Poetą i pisarzem Jarosławem Markiem Rymkiewiczem. W rozmowie z Joanną Lichocką Rymkiewicz mówi, że powstanie nowej gazety to krok do zadania jakim jest "zniszczenie wielkiej ściemy". A jeszcze precyzyjniej ujmując - pokazania ludziom jak nierzeczywisty jest obraz Polski kreowany obecnie w mediach i w polityce władzy. Rymkiewicz odwołuje się do książki Kazimierza Brandysa pt. "Nierzeczywistość", która ukazała się pod koniec PRL.

To jest właśnie słowo słowo, którego należy użyć do opisu tego, co pokazują nam wielkie media - wielkie telewizje i wielkie gazety. Wystarczy nacisnąć przycisk pilota i oto ukazuje się nam NIERZECZYWISTOŚĆ, czyli Polska podstępnie i potajemnie zmyślona: nierzeczywiste państwo, nierzeczywista jego gospodarka, nierzeczywiste jego problemy, nierzeczywista armia, nierzeczywiste finanse, nierzeczywiści (to bardzo ważne) Polacy i nad tym wszystkim nierzeczywisty rząd. W tle jeszcze bardziej nierzeczywista Europa.

A do tego - mówi Poeta - nierzeczywiści literaci, nierzeczywiste autorytety pouczające nas, ze ta nierzeczywistość jest rzeczywistością. Rymkiewicz mówi, że wszystko to przypomina końcowy okres PRL, choć z nowymi elementami.

Po co to wszystko? Jaki cel?

Otóż tworzona jest jest ona po to, żeby zasłonić (a najlepiej  - całkowicie unicestwić) Polskę rzeczywistą. Ci, którzy wyszukują właściwy przycisk pilota albo otwierają właściwą gazetę, dowiadują się, że żyją w bardzo miłym kraju, w którym żyje się im bardzo przyjemnie, a jeśli nawet pojawiają się jakieś nieprzyjemne problemy, to wiadomo, że nasz rząd sobie z nimi poradzi bo jest bardzo miły. (...) Miliony Polaków w tę nierzeczywistość uwierzyły.

 

A jaka jest prawda?

Prawda jest tak - dowodzi Rymkiewicz - że rzeczywista, prawdziwa Polska jest pełna niepokoju, pełna złych przeczuć, nawet pełna grozy:

Kiedy nierzeczywistość pryśnie, to zniknie też nierzeczywisty rząd z nierzeczywistą Europą. A wtedy oni, Polacy, staną twarzą w twarz z z nieznaną i groźną rzeczywistością - i trzeba będzie się jakoś ratować, coś z nią zrobić. Trzeba będzie uratować Polskę - ale nie wiadomo, jak.

 

Rozmówca Joanny Lichockiej prognozuje nowy rozbiór Polski:

Ci, którzy potrafią coś zobaczyć przez szczeliny Wielkiej Ściemy, dobrze wiedzą od czego się zaczął: od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości i naszych bohaterów. Likwidacja polskości to jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski.

Co więc robić? Wspólnie przeciwdziałać - odpowiada Poeta. Tworzyć media. Niszczyć ową Wielką Ściemę.

wu-ka, źródło: Gazeta Polska Codziennie

Autor

2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź 2 audiobooki w prezencie! Sprawdź
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...