Komisja Europejska ogłosiła przetarg. Celem jest zbadanie insektów "jako potencjalnego źródła żywności"

Komisja Europejska ogłosiła przetarg. Celem jest zbadanie wszelkich aspektów wykorzystania insektów, jako potencjalnego źródła żywności.

Komisja Europejska ogłosiła przetarg na projekt naukowy, którego celem jest zbadanie wszelkich aspektów wykorzystania insektów jako potencjalnego źródła żywności - powiedział mi jeden z rzeczników Komisji Europejskiej, Michael Jennings.

Przeanalizowane miałyby zostać zarówno możliwości hodowli owadów, jak również wpływ zawierającej owady diety na ludzkie zdrowie. Szokująca inicjatywa nie wyklucza zastosowania insektów również w innych formach, jak na przykład w formie mączki.

Innowacyjny projekt jest odpowiedzią na stale rosnące światowe zapotrzebowanie na żywność i z założenia ma zmieścić się w kwocie 3 milionów euro. Z pozoru mało apetyczne owady są bogatym źródłem protein. O tym, dlaczego takie owady miałyby być lepsze np. od mięsa mówi Michael Jennings, rzecznik ds. badań, innowacji i nauki w Komisji Europejskiej:

- "Komisja wyraziła zainteresowanie dobrym, nowatorskim pożywieniem, różniącym się od normalnej żywności. Owady mają mnóstwo zalet, które zostały już zauważone w wielu krajach. ONZ i inne organizacje określają insekty, jako wspaniałe, bogate źródło energii, o niskiej zawartości cholesterolu i przyjazne środowisku, ze względu na niższą emisję dwutlenku węgla. Wymagają one mniej wody, a także nie potrzebują tyle pokarmu, co inne zwierzęta.

Co do pomysłu Komisji Europejskiej krytycznie odniósł się poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski.

- "Najlepszą promocją spożywania insektów, inaczej owadów w Unii Europejskiej byłaby ich publiczna konsumpcja przez Przewodniczącego Komisji Europejskiej pana Barroso. Trudno to sobie wyobrazić, skoro mimo zachęty odmówił on zjedzenia smacznej polskiej truskawki na rozpoczęcie polskiej prezydencji w UE. Zamiast przeznaczać trzy miliony euro na badanie wartości odżywczych insektów, lepiej kwotą tą dofinansować głodne dzieci, np. w Somalii. Jeśli taki projekt badawczy rzeczywiście będzie realizowany, to będziemy domagać się, aby nie pominięto polskich ośrodków naukowych, w tym świetnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie."

Komisja Europejska oczekuje teraz na zgłoszenia projektów przez poszczególne firmy, aby te zbadały sposób wykorzystania insektów w diecie.

Autor tekstu: Dawid Nahajowski

Za: Biuro Prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w PE

 

 

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...