Warszawa: pierwsza tarcza zacznie drążyć tunel metra na przełomie roku. "Prędkość ok.10-12 metrów na dobę"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Na zamkniętej dla ruchu ul. Świętokrzyskiej przez wiele miesięcy nie działo się nic.
Na zamkniętej dla ruchu ul. Świętokrzyskiej przez wiele miesięcy nie działo się nic.

Montaż pierwszej tarczy, która będzie drążyć tunel 2. linii metra, zakończy się pod koniec września; w szybie tarcza znajdzie się na przełomie roku i wtedy też zacznie prace - powiedział PAP Mateusz Witczyński z konsorcjum budującego metro.

Witczyński poinformował, że pierwsza z tarcz znajduje się na rondzie Daszyńskiego, kolejna tymczasowo - na pl. Defilad, a trzecia jest przygotowywana do ekspedycji do Warszawy.

Tarcze, które będą wykorzystane do budowy 2. linii metra jednocześnie drążą i układają tunel.

"Razem z montażem i demontażem w szybie jest to prędkość ok.10-12 metrów na dobę. Tarcze będą pracować siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę" - powiedział Witczyński.

"W tej chwili dobiega końca montaż pierwszej tarczy na Rondzie Daszyńskiego. Będzie gotowa pod koniec września - wtedy zmontowane będzie jej czoło. Tarcza zostanie umieszczona w szybie i zacznie pracę na przełomie roku" - powiedział. Dodał, że tarcza wydrąży tzw. tunel północny: między Rondem Daszyńskiego a Dworcem Wileńskim.

"Około miesiąca później zostanie uruchomiona druga tarcza, która wydrąży tunel południowy pomiędzy Rondem Daszyńskiego a komorą łącznika pod placem pl. Defilad. Następnie wykona odcinek pomiędzy komorą łącznika a stacją Powiśle" - dodał.

Witczyński wyjaśnił, że miesięczny odstęp w pracach tych dwóch tarcz jest konieczny ze względów bezpieczeństwa, gdyż nie mogą one pracować równocześnie, jeśli drążą równoległe tunele: północny i południowy.

Trzecia tarcza wydrąży południowy tunel między Powiślem a Dworcem Wileńskim.

Witczyński poinformował, że przy obsłudze jednej tarczy będą pracować 52 osoby w systemie czterech zmian.

"Tarcza bez instalacji i płynów waży ok. 640 ton. Do prac jednej tarczy potrzebne jest przyłącze energetyczne o mocy 1 MW, a także przyłącza wodne i inne instalacje" - dodał.

Harmonogram budowy centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki, który ratusz przedstawił w grudniu 2009 r., przewidywał rozpoczęcie drążenia tuneli na początek br. Do tego czasu miały być gotowe wykopy na krańcowych stacjach - Rondo Daszyńskiego i Dworzec Wileński. Prace jednak się opóźniły.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz zapewnił pod koniec sierpnia, że mimo uzgodnionych ostatnio z wykonawcą zmian w harmonogramie budowy centralnego odcinka II linii metra, ostateczny termin jej ukończenia nie uległ zmianie i nadal jest to październik 2013 r.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Odcinek ten ma mieć siedem stacji na odcinku długości 6,1 km i połączyć lewo i prawobrzeżną Warszawę. Koszt inwestycji to ponad 4 mld zł.

Budowa centralnego odcinka i prace projektowe całej II linii metra, a także zakup 20 z 35 pociągów, które mają ją obsługiwać (dziś metro ma 40 pociągów), będą dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w kwocie 2,9 mld zł.

(PAP)/Gił

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych