Separatyści śląscy na listach PSL?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Kandydat PSL na "marszu autonomii".
Kandydat PSL na "marszu autonomii".

Były separatysta śląski a w ubiegłym roku kandydat RAŚ do rady miasta Katowice kandyduje na posła z listy PSL. Nie dzieje się to po raz pierwszy. Media lewicowo-liberalne dominujące w Województwie Śląskiem nie dostrzegają tego faktu. Tym samym RAŚ znalazł się w obozie koalicji rządzącej chociaż oficjalnie nikogo w wyborach do Sejmu RP nie popiera.

W wypowiedzi dla „Polska Dziennik Zachodni” na pytanie o Śląski Ruch Separatystyczny przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik oświadczył, że to efemeryda bez znaczenia. Dlatego nie rozumiem, dlaczego lider tej „efemerydy” Grzegorz Kot kandydował z ramienia RAŚ na radnego Katowic z wysokiego drugiego miejsca w okręgu nr 2. Ze zdjęć zamieszczonych na stronie „Poradzymy.pl” i banneru z wyborów 2007 r. widać że to jedna i ta sama osoba.

Śląski Ruch Separatystyczny został zarejestrowany jako stowarzyszenie 19.03.2007 r. (KRS podmiot nr 0000276432) z władzami w składzie Grzegorz Kot, Dariusz Jerczyński i Marceli Potempa. Była to pewna forma tymczasowego funkcjonowania Związku Ludności Narodowości Śląskiej – do momentu rejestracji ZLNŚ miał być oddziałem ŚRS. Lider ŚRS Grzegorz Kot startował do Sejmu RP w 2007 r. z ramienia PSL w okręgu Katowice jako kandydat popierany przez ZLNŚ – uzyskał tylko 385 głosów. Uczestniczył także w marszu na rzecz autonomii w Warszawie skąd ma efektowne zdjęcia m.in. z posłem Kazimierzem Kutzem i Jerzym Gorzelikiem. Jak pisali o sobie twórcy SRŚ w internecie „głównym celem jest separacja narodowa i terytorialna czyli usankcjonowanie narodowości śląskiej” (...) Śląski Ruch Separatystyczny podejmuje działania na rzecz usankcjonowania narodowości śląskiej, kontynuowania dorobku i dziedzictwa wybitnego Ślązaka Józefa Kożdonia a także śląskich organizacji od 1909 r.”

Dariusz Jerczyński to autor kontrowersyjnej „Historii narodu śląskiego”, członek drugiego komitetu założycielskiego Związku Ludności Narodowości Śląskiej przeszłości członek RAŚ i dwukrotny kandydat do Sejmiku. W 2007 r. wspólnie z Andrzejem Roczniokiem protestował przeciwko zmianie nazwy „były obóz koncentracyjny KL Auschwitz” na „były niemiecki, nazistowski (...)”. W przeszłości publicysta miesięczników „Jaskółka Śląska” (wydawca RAŚ) i „Czas Górnośląski” (wydawca Instytut Regionalny).

Wspominany Józef Kożdoń, lider ślązakowskiej Śląskiej Partii Ludowej tak definiował swoje cele w 1910 r.: „Nie znamy polskiego patriotyzmu, nie znamy polskiej ojczyzny. Śląsk nie tęskni do matki Polski”. Przed 1918 deklarował lojalność wobec cesarza Austro-Węgier zwalczając ruch polski na Śląsku Cieszyńskim. W 1920 r. poparł Czechy licząc na autonomię w tym państwie. Był burmistrzem czeskiego Cieszyna, usuniętym ze stanowiska po wkroczeniu wojsk polskich na Zaolzie. W 1944 r. otrzymał od niemieckiego starosty Frysztatu tutył „zasłużonego bojownika na rzecz niemieckości”.

W maju 2010 r. stowarzyszenie ŚRS postawiono w stan likwidacji. Grzegorz Kot jako kandydat z listy RAŚ do rady miasta Katowice uzyskał tylko 51 głosów. W swoim programie w ramach kampanii RAŚ unika deklaracji separatystycznych – wspomina o finansowej samodzielności regionu i promocji górnośląskiej kultury.

PSL deklaruje się jako partia umiarkowana, tymczasem hołubi na swoich listach takiego radykała.

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych