Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła możliwość zgłaszania uwag do polskiego programu atomowego

Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła w czwartek możliwość zgłaszania uwag i wniosków do polskiego programu atomowego, którego celem jest budowa elektrowni atomowych w Polsce.

Uwagi i wnioski dotyczące wpływu polskich inwestycji atomowych na środowisko będą mogły zgłaszać szwedzkie instytucje, organizacje pozarządowe, a także osoby indywidualne do 15 października. Na ich podstawie Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, podlegająca ministerstwu środowiska, opracuje wnioski, które do końca października zostaną przesłane do Polski.

"Skorzystamy z tej okazji i wyślemy swój sprzeciw. Na razie pracujemy nad jego uzasadnieniem" - powiedziała PAP Isadora Wronski z działu energii, klimatu i atomu szwedzkiego oddziału międzynarodowej organizacji Greenpeace.

Jak podała Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska, Polska po otrzymaniu uwag będzie musiała poinformować stronę szwedzką, czy i w jakimi stopniu zostały one uwzględnione. Szwecji przysługuje jeszcze prawo do ewentualnego odwołania.

Szwedzi mogą zgłaszać uwagi do polskiego programu budowy elektrowni atomowych na mocy przyjętej przez Polskę konwencji z Espoo (Finlandia), która dotyczy oddziaływania inwestycji na środowisko w kontekście transgranicznym. To międzynarodowe prawo stosowane jest w przypadku, gdy inwestycja realizowana w jednym kraju swoim zasięgiem może negatywnie wpłynąć na środowisko innego państwa.

Szwecja ma trzy elektrownie atomowe. W 2010 roku rząd zezwolił na ich modernizację, co ma zwiększyć ich bezpieczeństwo, ale otwiera też możliwość zwiększenia mocy. Przez 30 lat w Szwecji istniało moratorium na budowę nowych obiektów atomowych.

Premier Donald Tusk w listopadzie 2008 r. zapowiedział wybudowanie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2020 r. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna, która planuje, że w obu siłowniach wykorzystano by taką samą technologię.
Koszty budowy tych elektrowni oraz towarzyszących im inwestycji w rynek energii rząd szacuje na 100 mld zł.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych