Wspólnie brońmy Polski i prawdy! Wesprzyj nas

Smoleńsk - List do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta

 

Prokurator Generalny

Andrzej Seremet

Prokuratura Generalna

ul. Barska 28/30

 

02-315 Warszawa

Polen

 

 

 

 

 

 

2924/10                                                                              Berlin, 13.08.2011 r.

wysłano faksem i listem

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10.04.2010 r. w pobliżu

lotniska wojskowego w Smoleńsku na terytorium Federacji Rosyjskiej

 

 

Szanowny Panie Prokuratorze Generalny,

 

piszę do Pana jako pełnomocnik rodzin Anny Walentynowicz i Stefana Melaka w sprawie katastrofy smoleńskiej.

 

Aktualne doniesienia medialne podają: „Co do sprawy Bialackiego Seremet nakazał wszcząć wewnętrzne postępowanie służbowe w prokuraturze, w ramach którego prokuratorzy PG - przede wszystkim z departamentu współpracy międzynarodowej (kieruje nim prok.Krzysztof Karsznicki, a zastępcą jest Anna Wiśniewska - PAP) - składają swoje oświadczenia.” (źródło:http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/350649,postepowanie-sluzbowe-w-prokuraturze-generalnej-ws-kont-bialackiego.html).

 

Chciałbym również przypomnieć, że Pan Dyrektor Krzysztof Karsznicki z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Generalnej (http://www.pg.gov.pl/index.php?0,694) w dniu 30.08.2010 r. w „Rzeczpospolitej” popisał się swoją wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego pisząc między innymi:

„Opinia publiczna wprowadzana jest w błąd, że jakoby została zawarta ustna umowa międzynarodowa między Polską a Rosją umożliwiająca prowadzenie wspólnego śledztwa prokuratorskiego w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Niektórzy nawet, akceptując bezzasadnie taki stan rzeczy, formułują wobec premiera polskiego rządu zarzuty o „odstąpieniu od tej umowy”. Według nich dowodem wskazującym na jej zawarcie jest informacja ze strony internetowej premiera, z której wynika, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent Rosji zapewnił polskiego premiera o tym, iż śledztwo będą prowadzili wspólnie polscy i rosyjscy prokuratorzy.” (źródło:http://www2.rp.pl/artykul/406510,528756-Katastrofa-pod-Smolenskiem--umowa--ktorej-nie-bylo.html).

Eksperci niestety przeczą stanowisku Pana Dyrektora Karsznickiego. Prof. Krystyna Pawłowicz pisze między innymi: „Według Góralczyka i Sawickiego podstawowymi współcześnie formami (źródłami) prawa międzynarodowego są umowa i zwyczaj, wyrażające wolę (zgodę) państw. Wola ta i zgoda mogą być w pewnych sytuacjach dorozumiane. Umowa międzynarodowa definiowana jest w podręcznikach jako „wspólne oświadczenie podmiotów prawa międzynarodowego, które tworzy prawo, tj. uprawnienia i obowiązki”.” (źródło:http://www2.rp.pl/artykul/9157,538529-Pawlowicz--Umowa-jednak-byla.html?p=1). „Rzeczpospolita” z dnia 14.01.2011 r. cytuje opinię Pani doc. Beaty T. Bieńkowskiej z Wydziału Prawa i Administracji UW: „Ustne porozumienia międzynarodowe stanowią wyjątek w praktyce międzynarodowej, lecz są ważne, jeśli zostały zawarte przez przedstawicieli rządu. (...) A. Aust stwierdza, iż nie ma żadnych podstaw do przyjęcia braku wiążącego prawnie charakteru dla umów zawieranych w drodze telegramu, faksu, teleksu czy nawet e-maila. (...) Zwyczaj międzynarodowy nakazuje przyznanie ustnym deklaracjom, składanym w imieniu państwa, mocy wiążącej w prawie międzynarodowym.” (źródło:http://www2.rp.pl/artykul/592852,594188-Prokuratorzy-mogli-pracowac-razem.html).

 

Ostatnio również ekspert Komisji Ministra Jerzego Millera prof. Marek Żylicz pisał: „Rząd rosyjski zaproponował, a rząd polski zgodził się na zastosowanie w tym celu przepisów załącznika 13 konwencji chicagowskiej, dotyczącego badania wypadków i incydentów lotniczych. Porozumienie było nieformalne, przyjęte w trybie roboczym. Jednak prawo międzynarodowe nie jest nadmiernie formalistyczne i porozumienie, które obie strony niezwłocznie wprowadziły w życie, jest dla obu państw wiążące. Być może – gdyby był dłuższy czas do namysłu – można było próbować uzgodnić tryb załatwiania spraw spornych, widocznie jednak liczono na realizację porozumienia przez strony w dobrej wierze – bez zakłóceń.” (źródło: http://lex.pl/czasopisma/paipr/pip_4_2011.pdf).

 

Jako pełnomocnik rodzin Anny Walentynowicz i Stefana Melaka składam wniosek na ręce Pana Prokuratora Generalnego

 

o zbadanie roli i wpływu Pana Dyrektora Krzysztofa Karsznickiego oraz jego departamentu współpracy międzynarodowej na okoliczność przebiegu śledztwa smoleńskiego (sygn. akt: Po. Śl. 54/10) oraz na wszelkie związane z tym sprawy prowadzone we wszystkich prokuraturach jakiegokolwiek szczebla w Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Proszę o niezwłoczne ustosunkowanie się do mojego wniosku, gdyż w zaistniałych okolicznościach jest to kwestia szczególnej wagi.

 

Z wyrazami szacunku

 

 

Stefan Hambura

Rechtsanwalt

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.

Quantcast