Fundacja Aurea Libertas oraz Instytut Sobieskiego
Zapraszają na kongres:
Łódź – Wielki Projekt
Sala kinowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3A
3 września 2011 r. sobota, godz. 11.00 – 15.00
Kongres Łódź – Wielki Projekt będzie spotkaniem ekspertów ze świata nauki i biznesu z osobami zaangażowanymi w życie społeczne. Mamy na celu przetransferowanie idei i rozwiązań sprawdzonych w praktycznych doświadczeniach innych samorządów.
Chcemy skonfrontować zaangażowanie osób aktywnych w życiu publicznym z wiedzą ekspertów, proponujących konkretne rozwiązania dla Łodzi. Potrzeba nam większego dopasowania polityki prowadzonej przez lokalne elity z potrzebami i wyzwaniami, jakie stoją przed Łodzią.
Dlatego proponujemy Państwu udział w dyskusji nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed naszym miastem. Wszyscy musimy odnaleźć w sobie chęć pracy na rzecz wspólnoty lokalnej, aby dążyć do równomiernego i zgodnego z naszą tożsamością rozwoju. Przemysłowe dziedzictwo Łodzi powinno być dla nas
źródłem zaangażowania w życie społeczne. Liczymy na to, że 3 września na Kongresie Łódź - Wielki Projekt odnajdą Państwo nową energię dla działań na rzecz Łodzi.
Serdecznie zapraszamy.
Program Kongresu Łódź – Wielki Projekt:
Blok I – Gospodarka
· Tradycyjny model gospodarczy Łodzi przemysłowej w XXI wieku dr Dawid Stawski
· Łódź przyszłości - wyzwania strategiczne rozwoju miasta dr Rafał Wójcikowski
· Wspólne interesy biznesu i samorządu Jerzy Nagórski
· Samorząd przyjazdy małym i średnim przedsiębiorcom Janusz
Kenic
Wzór dobrych praktyk:
· Wadim Tyszkiewicz, burmistrz Nowej Soli
Blok II – Pozycja Łodzi w regionie
· Przestrzenne zagospodarowanie kraju w 2030 r. prezentacja prof. Tomasza Komornickiego
· Wyzwania komunikacyjne regionu łódzkiego Adam Domagała
Blok III – Przestrzeń miasta
· Perspektywy rozwoju przestrzennego Łodzi w czasach kryzysu dr Michał Domińczak
· Integracja osiedli mieszkaniowych z centrum miasta Dominik Zasadziński
· Ożywianie przestrzeni miasta Ewa Boryczka
Kongres poprowadzi:
dr Witold Waszczykowski
Sala kinowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3A
3 września 2011 r. sobota, godz. 11.00 – 15.00
Sylwetki prelegentów:
dr Rafał Wójcikowski, prezes fundacji Aurea Libertas - wieloletni wykładowca akademicki w dziedzinie zarządzania i rachunkowości, organizator sympozjów i konferencji o charakterze naukowym, popularnonaukowym oraz społecznym.
dr Dawid Stawski, adiunkt na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, współpracownik norweskiego Uniwersytetu w Agder, oraz Instytutu Badań Polimerów im. Leibniza w Dreźnie. Redaktor naczelny lokalnego miesięcznika „Co słychać w Andrzejowie”.
prof. Tomasz Komornicki prowadzi badania z zakresu geografii transportu (w tym szczególnie ruchu granicznego, międzynarodowej sieci autobusowej, regionalnego zróżnicowania rozwoju motoryzacji), geografii politycznej (przenikalności granic, współpracy transgranicznej, międzynarodowych powiązań regionów);
Ewa Boryczka, specjalista ds. rewitalizacji i rozwoju miast, Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego;
dr Michał Domińczak, architekt i historyk urbanistyki, pracownik Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, były Architekt Miasta Zgierza i Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi;
Adam Domagała, urbanista, ekspert w obszarze infrastruktury i zagospodarowania przestrzennego, wykładowca akademicki;
Dominik Zasadziński, działacz obywatelski, członek Rady Osiedla Olechów-Janów, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Aktywny Olechów-Janów. W ramach priorytetowych działań Łodzi, zarządza projektem „Aktywizacji seniorów”;
Jerzy Nagórski, działacz łódzkiego podziemia w okresie 1982 – 1989 (współwydawca Prześwitu), w przeszłości Design Engineer w Compression Techniques Corporation, Virginia, USA, członek zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Polytec Interior Polska oraz Findlay Incorporated, w ostatnich latach manager drukarni w Opolu, Poznaniu, Bydgoszczy.
Janusz Kenic, działacz opozycji demokratycznej w PRL (Ruch, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów). Współzałożyciel NSZZ Solidarność "Ziemia Łódzka". Prowadził działalność gospodarczą w Szwecji, a obecnie w Polsce. Członek Rady Krajowej Izby Gospodarczej i Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Łodzi.
Łodzianie pozbawieni w wyniku II WŚ elity społeczno-politycznej nie potrafili wypracować nowego łódzkiego patriotyzmu, dumy z przynależności lokalnej. Nie wytworzyliśmy jak dotąd własnej pełnowartościowej elity, zabiegającej o swoje miasto. Tę potrzebę PRL i III RP przeniosły niezaspokojoną do naszych czasów.
Staje się ona wyzwaniem dla nas wszystkich, aby wyartykułować program naszych łódzkich potrzeb i wyzwań, które wspólnymi siłami i ponad podziałami politycznymi będziemy starali się zaspokoić w najbliższych latach. Dynamiczne przemiany, którym podlega Polska, wymagają adekwatnej odpowiedzi ze strony lokalnych elit.
Łódź musi zostać wpisana w strukturę powiązań krajowych i europejskich, czemu poświęcona będzie prezentacja prof. Tomasza Komornickiego. Musimy również uczynić Łódź miastem atrakcyjnym dla mieszkańców województwa i samych Łodzian.
Jest wiele przykładów siły przyciągania miasta w konkurencji uczelni wyższych, w dostarczaniu możliwości ekonomicznych, oferty handlowej, kulturalnej, rozrywkowej czy sportowej. Władze Łodzi muszą stwarzać jak najlepsze warunki zagospodarowania przestrzennego dla rozwoju funkcji metropolitalnych i rozwoju biznesu. Poświęciliśmy tym tematom dwa największe bloki tematyczne. Jednak to wszystko nie udałoby się, gdybyśmy zawiedli w misji wykreowania liderów, którzy wprowadzą nasze miasto w XXI wiek.
Wzorem powinien być dla nas Wadim Tyszkiewicz, burmistrz Nowej Soli, który z powodzeniem przeniósł doświadczenia z własnej działalności gospodarczej w zarządzanie samorządem. Sukces naszego miasta, zdobycie przewagi
konkurencyjnej nad innymi dużymi ośrodkami nie wymaga magicznych sztuczek. Wystarczy nasz wspólny wysiłek i praca dla Łodzi, do czego Państwa gorąco
zachęcamy.
dr Witold Waszczykowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/116970-fundacja-aurea-libertas-oraz-instytut-sobieskiego-zapraszaja-na-kongres-lodz-wielki-projekt
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.