Der Spiegel International: Panika na światowych rynkach. Izviestia: Polacy uznali winę pilotów w katastrofe smoleńskiej

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Der Spiegel International: Panika na światowych rynkach.


Rynki na całym świecie drastycznie spadły w piątek (05.08.2011). Była to reakcja na podwójny już kryzys zadłużeniowy - Stanów Zjednoczonych i Europy. Europejski Bank Centralny rozpocznie wykupywanie obligacji państwowych a Komisja Europejska nawołuje do rozszerzenia funduszu stabilizującego Euro - informuje Der Spiegel (05.08.2011). Rzecznik prasowy niemieckiego Ministerstwa Finansów Wolfgang Schäuble w odpowiedzi stwierdził, że nie wydaje się aby poszerzenie funduszy wpłynęło stabilizująco na rynki finansowe.

El Pais: Hiszpania i Włochy w błędnym kole.

Każdy kolejny dzień coraz bardziej osłabia Hiszpanię i Włochy w oczach rynków. Im drożej rynki muszą płacić za ich dług, tym mniejsza jest ich szansa na wyjście z kryzysu. Jak na razie nikt nie wie, jak powstrzymać tę dynamikę - pisze (03.08.2011) hiszpański El Pais [es]. Mimo że diagnoza została już postawiona, Unii Europejskiej nadal nie udało się przezwyciężyć największych konsekwencji kryzysu w Grecji. Na dodatek UE nie ma jednolitych rozwiązań gospodarczych, po które mogłaby sięgnąć w tej sztuacji. Wprowadzenia drastycznego planu oszczędnościowego sprawia, że Hiszpania i Włochy znalazły się w błędnym kole - im większe cięcia się narzuca, tym bardziej lecą w dół prognozy wzrostu gospodarczego obu krajów.

La Repubblica: Wakacje z Euro.

Europejska biurokracja jest opieszała, a Niemcy uparcie odrzucają jedyne rozwiązanie mogące ocalić euro i Europę - otoczenie długu publicznego wspólną opieką i wyrzeczenie się narodowej suwerenności w dziedzinie polityki budżetowej - informuje (05.08.2011) włoski dziennik. Na razie żaden europejski rząd nie miał odwagi postawić Angeli Merkel przed takim wyborem. Jesli nie zrobią tego rżady, to w ich miejsce wejdą rynki. Od kiedy zaczął się atak na Włochy, nie da się już długo odkładać decyzji. Jeśli Niemcy powiedzą „tak”, euro i Europa ocaleją. W przeciwnym razie, szykujmy się na najgorsze - pisze w swym artykule Andrea Bonanni.

Polityka zagraniczna UE

Parlament Europejski: UE zgodna w sprawie rozszerzenia sankcji wobec Syrii.
UE uzgodniła w czwartek )04.08.2011) dalsze rozszerzenie sankcji wobec Syrii, lecz nie obejmą one przemysłu naftowego i banków, co zdaniem dysydentów byłoby jedynym sposobem obcięcia funduszy, które zasilają represje w kraju – infomuje biuro prasowe Parlamentu Europejskigo. Unijni ambasadorzy na spotkaniu w Brukseli uzgodnili, że należy poszerzyć listę osób które mają zakaz wjazdu na teren UE. Na liście są już 35 nazwiska przedstawicieli reżimu w Damaszku, w tym o prezydenta Baszara el-Asada oraz ministra obrony Syrii, generała Ali Habiba. Osoby widniejące na liście mają również zamorożone aktywa finansowe zdeponowane w Unii. Działania Unijne nie przynoszą jednak rezultatu. Władze syryjskie do pacyfikowania demonstracji i wystapień używają policji oraz wojska.  W starciach zginęło już prawdopodobnie ponad 2000 osób.


Budżet UE

W Sopocie trwa polityczna debata nad kolejnym budżetem Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Piątek to drugi dzień nieformalnego spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich na temat przyszłej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Przewodniczy mu minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz - informuje (29.07.2011) EurActive [pl]. Polska prezydencja chce poznać odpowiedzi krajów członkowskich na swoją ankietę dotyczącą najważniejszych spraw finansowych, które będą wpływały na nowy budżet. Ankietę otrzymały wszystkich państw członkowskich.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. Wydarzeń w Syrii

W związku z kolejnym zaostrzeniem sytuacji w Syrii, Polska wzywa władze w Damaszku do natychmiastowego przerwania agresywnych działań, w tym działań wojskowych wobec własnego społeczeństwa. Jednym sposobem uniknięcia eskalacji konfliktu wewnętrznego jest rozpoczęcie rzeczywistego dialogu społecznego. Polska jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej wyraża swoją solidarność ze społeczeństwem Syryjskim – informuje portal polskiej prezydencji. Polska na forum UE oraz jako członek społeczności międzynarodowej będzie wspierać działania nakierowane na pomoc ofiarom represji i demokratyzację Syrii.


Izviestia: Polacy uznali winę pilotów w katastrofe smoleńskiej.

Załoga samolotu nie była w stanie wylądować w trudnych warunkach atmosferycznych - informują Izvestiau (29.07.2011). W celu wykrycia przyczyn tragedii w Smoleńsku, specjalna komisja polska przeprowadziła badania nad organizacją lotu i przygotowaniem załogi samolotu Tu-154. W trakcie badań nie stwierdzono związku między stanem technicznym samolotu a wypadkiem. Zdaniem polskiej komisji, przyczyną katastrofy były poważne braki w wyszkoleniu załogi i wynikająca z tego niedostateczna wiedza o funkcjonowaniu systemów samolotu. Zgodnie z raportem komisji, załoga Tu-154 odmówiła współpracy z rosyjskim nawigatorem pokładowym – informuje rosyjska gazeta. Jak oświadczył minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller, wynik komisji badającej został zaakceptowany przez premiera Tuska i otrzymał zgodę na publikację. Wśród przyczyn katastrofy komisja podaje również błędy popełnione przez stronę rosyjską, m.in. przekazywanie mylących informacji przez kierownika strefy lądowania. Jak podaje Jerzy Miller, komisja nie poruszała kwestii związanej z odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską.

Izviestia: Polacy nie uznają presji Dowódcy Spraw Powietrznych na pilotów Tu-154.

Według publikacji raportu specjalnej polskiej komisji przedstawionej na konferencji w Warszawie przez Jerzego Millera, Dowódca Sił Powietrznych nie ingerował w proces pilotowania samolotem Tu-154 – informują Izviestia (29.06.2011). Wcześniej jednak prez komisję została ustalona obesność Blasika w kabinie załogi podczas lądowia samolotu. Członkowie komisji badającej przycyzny katastrofy smoleńskiej uznali znaczącą rolę oddziaływania pośredniej presji związanej z rangą lotu i obecnością najważniejszych osób w państwie na pokładzie Tu-154.

Izwiestia: Najważniejsze osoby w Polsce będą latać samolotami pasażerskimi.

Izwiestia informuje (5.08.2011) o rozwiązaniu polskiego 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, którego członkowie dowodzili samolotem Tu-154 rozbitym pod Smoleńskiem. Chociaż raport komisji Millera nie przypisał winy za katastrofę dowództwu samolotu, domniemanie o braku odpowiedniego przeszkolenia pilotów miało wpływ na decyzję rządu o rozwiązaniu jednostki. Krytycy decyzji uważają, że powinna ona raczej zostać poddana modernizacji, a nie rozwiązana. 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego powstał w 1945 roku, latali nim najważniejsi przedstawiciele państwa. Obecnie, samoloty należące do jednostki mają zostać sprzedane – informuje rosyjska gazeta.

Kommersant: MAK nie zrozumiał niektórych wniosków polskiej komisji.

Rosyjska gazeta informuje (29.07.2011), że jedną z głównych przyczyn katastrofy był zbyt poxne odejście na drugi krąg. Kommersant przywołuje opinię [ru] Przewodniczącego Technicznek Komisji MAK, Aleksieja Morozowa, którego zdaniem oba raporty są w zasadniczej części ze sobą zgodne. Częścią sporną jest polska opinia, iż załoga de facto zdecydowała się na odejście oraz, że obecność Szefa Sił Powietrznych nie wywierała presji na polskich pilotach.

Ukraińskyj Tyżdeń: Reakcje Europy na aresztowanie Tymoszenko.

Jak zauważa (6.08.2011) Ukraińskyj Tyżdeń, aresztowanie Julii Tymoszenko wywołało reakcje w Europie. Aresztowanie potępili m.in. przedstawiciele Niemiec, Francji, Szwecji i Polski, a także organizacje międzynarodowe broniące praw człowieka takie jak Freedom House. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, napisał: „Wzywam Ukrainę do dotrzymywania zasad i wspólnych wartości, które wyznaczają nasze relacje i są istotą Partnerstwa Wschodniego”. Polska zapowiedziała gotowość prowadzenia rozmów z innymi państwami UE oraz przedstawicielami Ukrainy w tej sprawie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych