Ciało Andrzeja Leppera znalazł członek rodziny. "Wszystko wskazuje na samobójstwo przez powieszenie". Beger: "Nie wierzę"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Andrzej Lepper, lider Samoobrony, wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego nie żyje. Policja nie wyklucza samobójstwa. Ciało polityka znaleziono w piątek przed godz. 17 w biurze w Warszawie. Miał 57 lat.

Na miejscu są policjanci, musimy przeprowadzić wszystkie czynności, ale wszystko wskazuje na to, że polityk popełnił samobójstwo

mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Policja jest na miejscu zdarzenia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w zdarzeniu nie brały udziału osoby trzecie. Doszło do niego w warszawskiej siedzibie partii. Andrzeja Leppera - powieszonego - znalazł członek rodziny.

Przyczyną śmierci jest +powieszenie samobójcze+, tak to zostało określone przez lekarza

- powiedział w piątek wieczorem dziennikarzom Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji.

 

Ta wiadomość jest porażająca. Nie wierzę, że Lepper popełnił samobójstwo. On był osobą bardzo  wierzącą, był chrześcijaninem praktykującym. Wielokrotnie widziałam go, gdy zwracał się do Boga w trudnych sytuacjach. Nie tak dawno opowiadał mi, że jechał do chorego syna przez Częstochowę, mówił, że wierzy w cud jego ozdrowienia

 

- mówi Renata Beger, bliska wieloletnia współpracowniczka Leppera.

 

W sprawie śmierci polityka prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo i będzie zlecona sekcja zwłok

- powiedział Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej.

Decyzja taka zapadnie po wpłynięciu do prokuratury materiałów z policji. Nastąpi to prawdopodobnie w poniedziałek

- dodał.

Jak powiedział, obecnie w siedzibie Samoobrony w Warszawie, gdzie znaleziono ciało polityka, jest dwóch prokuratorów i medycy.

Mimo że wszystko wskazuje na samobójstwo, zgodnie z przepisami w sprawie zostanie wszczęte śledztwo i zlecona sekcja zwłok.

 

Jesteśmy wstrząśnięci. Nie wiem, co go mogło do tego skłonić. Widziałem się z nim jeszcze wczoraj. Rozmawialiśmy, spotkałem go potem jeszcze w sklepie. Nic nie wynikało, że coś takiego może nastąpić. Na pożegnanie powiedział „to do jutra!”

– mówił w TVP Info Janusz Maksymiuk, przyjaciel Leppera.

 

Dodał, że  ciało Leppera znaleźli w piątek jego koledzy z Samoobrony.

Wiadomość dotarła do mnie wcześniej, bo dzwonili koledzy, że znaleźli ciało przewodniczącego w pokoju gościnnym (w siedzibie Samoobrony w Warszawie). Ja byłem też w biurze dzisiaj, wczoraj się z nim spotkałem, umówiliśmy się też na rano" - relacjonował Maksymiuk.



Jak dodał, w czwartek rozmawiał z Lepperem i "nic nie wskazywało, że może stać się coś złego".

Odbył długą podróż, był zmęczony, rozmawialiśmy o planach takich na przyszłość. (...) Rozmawialiśmy, po rozmowie wyszedł z gabinetu, ja zostałem sam, pozbierałem rzeczy i spotkaliśmy się na ulicy, bo wracał ze sklepu. Idziesz? - spytałem. Idę - mówił. Ja: to rano będę tak do 10; to nawet dobrze, bo mam spotkanie ważne, to jutro ci przekażę - odpowiedział

 

- mówił Maksymiuk. Dodał:

Nie wiem jak to wszystko przeżyjemy, jak to rodzina przeżyje. Jest nam wszystkim ciężko - a jeszcze ta informacja, że to prawdopodobnie jest targnięcie - to nas dobija tutaj. To jakaś przyczyna musiała być - ja nie mówię tutaj o przyczynie bezpośredniej, ale Andrzej Lepper był człowiekiem twardym. Nie wiem, co mogło go do tego skłonić. Jest mi tak przykro

 

- powiedział Maksymiuk.


Andrzej Lepper był twórcą i liderem Związku Zawodowego Rolników Samoobrona. Później założył także partię o tej samej nazwie. W latach 2005-2007 był wicepremierem. Pozycję polityczną stracił wskutek zamieszania w skandal obyczajowy.


Urodzony w czerwcu 1954 r.; absolwent technikum rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach. W latach 1977-1980 Lepper należał do PZPR.

Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90., gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP.


Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji Sejmu. Ciążyło na nim kilka wyroków sądowych.

wu-ka, TVP.Info, PAP, TVN24

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych